moneta logo
logo aisis

Zaměstnavatel prý drží místo za mateřskou jen 3 roky, ale pořád slyším, že si můžu vybrat 2 až 4 roky, tak jak to je?

Je třeba rozlišovat mateřskou a rodičovskou dovolenou na jedné straně a peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek na straně druhé. Všechny tyto termíny navíc dokáže obecná řeč smotat do nesmyslného prohlášení, „žena zůstala čtyři roky s dítětem na mateřské“.

Mateřská dovolená je pevně spojena s vyplácením dávky „peněžitá pomoc v mateřství“ (PPM). Pokud na ni z nemocenského pojištění vznikl nárok, trvá maximálně půl roku, obvykle začíná měsíc a půl před očekávaným datem porodu, jinak od porodu.

Poté se žena může vrátit do práce nebo oznámit nástup na rodičovskou. Nikoli požádat, ale oznámit, protože na rodičovskou dovolenou je nárok. Ovšem nesmí na oznámení zapomenout, protože některé matky na rodičovskou jít vůbec nechtějí a tak zaměstnavatel může předpokládat, že se po půlroční mateřské žena vrátí do práce. Oznámit musí také její předpokládanou délku.

Rodičovská dovolená („rodičovská“) představuje neplacené volno, které má zaměstnavatel povinnost poskytnout zaměstnancům-rodičům v délce, o kterou požádají (mohou také oba zároveň), maximálně do 3 let věku dítěte, viz § 196 zákoníku práce. Nezaměstnaní rodiče tedy nemohou „být na rodičovské“.

Rodičovský příspěvek („rodičák“) je dávka, kterou si v případě splnění podmínek může (pouze) jeden z rodičů rozvrhnout na dobu trvání až do věku 4 let dítěte. Bez ohledu na to, jestli zároveň čerpá rodičovskou dovolenou.

Skutečně čtyři roky ale pobírá rodičovský příspěvek jen matka, které nevznikl nárok na mateřskou dovolenou a s ním spojenou PPM. Ta ode dne porodu do čtyř let věku dítěte pobírá rovnou rodičovský příspěvek v pevně stanovené výši a délce trvání, kterou nemůže změnit. Tento případ se obvykle týká studentek, které nesplňují ještě povinnou dobu nemocenského pojištění pro nárok na PPM.

Z výše uvedeného vyplývá, že:

  • Nejpozději po třech letech je nutné nastoupit do práce, ukončit pracovní poměr nebo požádat zaměstnavatele o neplacené volno, obvykle do 4 let věku dítěte.
  • Rodič se může vrátit do pracovního poměru např. po 2 letech a přitom stále ještě pobírat rodičovský příspěvek až do věku 4 let dítěte (pokud zajistí řádnou péči o dítě ve školce, prarodiči, apod.).

 

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Pojištění majetku – povodeň a záplava

V dnešním článku se budeme věnovat pojistným rizikům skrývajícím se pod pojmy povodeň a záplava. Toto téma si zaslouží zvýšenou pozornost kvůli stále častějším extrémním...

Důležitost finančního plánu

Život nabízí mnoho radostných okamžiků, ale také nejistot a nečekaných událostí. Jak bychom měli reagovat na tyto proměnlivé situace z finančního hlediska? Jak efektivně...

Vývoj mezd v České republice

Průměrná mzda a medián Český statistický úřad vydal nejnovější statistiky v oblasti mezd. Průměrná mzda ve 4. čtvrtletí roku 2023 dosáhla výše 46 013 Kč, což v čistém...