moneta logo
logo aisis

Vývoj mezd v České republice

Průměrná mzda a medián

Český statistický úřad vydal nejnovější statistiky v oblasti mezd. Průměrná mzda ve 4. čtvrtletí roku 2023 dosáhla výše 46 013 Kč, což v čistém u bezdětného člověka činilo 36 606 Kč. Medián mezd ve stejném období vzrostl na 39 685 Kč (31 934 Kč). Medián mezd u mužů stále převyšuje medián mezd žen. V současné době o téměř 5 500 Kč.  Za celý rok 2023 se pak průměrná mzda vyšplhala na částku 43 341 Kč (34 632 Kč).

Mzdy rostly, ale …

Mzdy se meziročně v průměru zvýšily o 6,4 %. Vzhledem k inflaci, která se ve zmiňovaném období zvýšila o 7,6 %, však došlo i přes nárůst mezd reálně k poklesu jejich kupní síly o 1,2 %. To pro zaměstnance dobrá zpráva není. Většina ekonomů se však shoduje na tom, že v letošním roce se trend obrátí a mzdy budou konečně růst rychleji než inflace. Na to jsme museli čekat rekordních devět čtvrtletí.

Minimální mzda  

Pro srovnání uvádíme, že minimální mzda pro rok 2024 je stanovena nařízením vlády na částku 18 900 Kč, což je nárůst o 1 600 Kč oproti roku předchozímu. Tento nárůst je historicky nejvyšším. Stanovení výše minimální mzdy provází každoročně složitá jednání vlády, odborů a zástupců zaměstnavatelů. Aby tomuto vláda předešla, usnesla se na způsobu výpočtu minimální mzdy pro další roky. Ta bude vždy vycházet z vývoje průměrné mzdy a bude činit jejích 47 %. Kdyby tento princip platil i pro letošní rok, činila by minimální mzda letos 20 370 Kč. Dobrou zprávou pro nízkopříjmové profese je, že v budoucnu tedy dojde k jejímu výraznému zvýšení.

Minimální důstojná mzda

Pro představu, jak vysoká či nízká je průměrná mzda, použijeme současnou hodnotu minimální důstojné mzdy, kterou sociologové určují částku umožňující dospělému člověku s jedním dítětem vést důstojný život a hradit takzvaný základní životní standard. Ten zahrnuje jak veškeré nutné výdaje, tak i základní spoření a finanční prostředky na trávení volného času. Taková minimální důstojná mzda je v současnosti v přepočtu na hrubou mzdu stanovena na 40 912 Kč pro Českou republiku vyjma Prahy. Pro oblast našeho hlavního města je částka vypočítána na 42 776 Kč.

Zdroj: Český statistický úřad

Předchozí článekExekuce v ČR
Další článekDůležitost finančního plánu
Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Bitcoin pro začátečníky

Slova jako Bitcoin nebo kryptoměny jsou již zaběhlými pojmy ve světě financí. Pojďme se podívat, co se za nimi skrývá pohledem lajka a spíše...

Kam uložit rodinnou rezervu?

Jak proplouvat mezi produkty, které jsou dnes trendy na rodinnou rezervu? Jak a kam uložit peníze, které potřebujeme mít rychle k dispozici pro nečekané...

Internetové podvody – část II.

V prvním dílu článku o internetových podvodech jsme se podívali na různé typy podvodů a jejich specifikace. Jejich společným jmenovatelem je snaha podvodníků prostřednictvím vzbuzení...