moneta logo
logo aisis

Ochrana spotřebitele u spotřebitelského úvěru

Žijeme v materiálním světě, kde jsme vystavováni neustálému působení reklamy cílené na sny, přání a potřeby lidí. Z pohledu marketingu není důležité, zda na materiální statky máme či nemáme dostatek prostředků. Stačí si půjčit a naplnit tak svou potřebu. Způsob financování prostřednictvím úvěrů se za posledních deset let postupně navýšil a je více oblíbený zvláště u úvěrů s kratší dobou splatnosti, jako jsou například úvěry u nákupů tak zvaně na splátky.

Zákonodárci ve snaze stanovit jasná pravidla na úvěrovém trhu v roce 2016 přijali Zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru. Tento zákon stanovuje práva spotřebitelů a povinnosti poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů u všech druhů úvěrů, jako jsou třeba i kreditní karta, kontokorent nebo splátkový prodej, ale i hypotéky.

A jaká zajímavá práva a povinnosti zákon stanovuje?

  • V nabídce úvěru i samotné smlouvě musí být jasně uvedeno RPSN, výpůjční úroková sazba, kolik celkem spotřebitel za dobu úvěru zaplatí a o kolik přeplatí vypůjčenou částku.
  • Oproti dřívějšku nelze použít pro zajištění úvěru směnku.
  • Nelze použít zástavu nemovitostí u úvěrů, jejichž výše je v zjevném nepoměru k hodnotě nemovitosti.
  • Celková výše uplatněných smluvních pokut nesmí přesáhnout polovinu výše poskytnutého úvěru maximálně však 200 000 Kč.
  • Možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů u úvěru jiném než na bydlení bez sankcí a poplatků. U splátkového prodeje je nutné vrátit zboží a v případě jeho poškození se strhává určitý podíl z kupní ceny.

Zákon dále upravuje maximální výši poplatků k jednotlivým produktům u předčasné splacení úvěru:

  • Spotřebitelský úvěr – Poplatek nesmí přesáhnout 1 % z předčasně splacené části úvěru. Pokud je doba mezi předčasným splacením úvěru a sjednaným koncem úvěru kratší než 1 roku, tak tento poplatek může být maximálně 0,5 %.
  • Hypotéka – Jednou ročně je možné umořit dluh zdarma do max. 25 % původní výše úvěru.
  • Hypotéka – Při splacení z důvodu prodeje financované nemovitosti poplatek bance nesmí u smluv trvajících déle než 24 měsíců přesáhnout 1 % z této mimořádné splátky, maximálně však 50 000 Kč.

Rizika ala nekalé praktiky bank a obchodníků, které mohou ohrozit přidělení úvěru

Banky/obchodníci sice mají předkládat nabídky úvěrů tak, aby se mohly srovnávat, než se rozhodnete, s kým smlouvu podepíšete. Bohužel k tomu často nevyužívají klasické kalkulačky na propočet úvěru, ale hned vás požádají o osobní údaje, aby si vás prověřili v registrech dlužníků. Ve chvíli, kdy obejdete 2-3 banky či obchodníky a všude se podívají do registru dlužníků, může se stát, že na vás následně skórovací proces bude nahlížet jako na podvodníka a následně vám úvěr bude zamítnutý.

Doporučení na závěr

  • Základní kalkulaci úvěru chtít VŽDY BEZ SKÓRINGU! Pro zjištění výše splátky a zda na úvěr budete mít, je možné nejdříve formou jednoduché kalkulačky bez nahlédnutí do registrů! V případě, že to obchodník/banka neumožňuje, obraťte se na jiného.
  • Připojištění by mělo být vždy volitelné/dobrovolné.

Ukázka příkladu z praxe – pořad Černé ovce – pořízení splátkového prodeje.

Předchozí článekNová kalkulačka výživného
Další článekPorovnání výše mezd
Veronika Kalátová
Veronika Kalátová
Je konzultantka, mentorka a lektorka finančního vzdělávání. Je autorkou projektu Finanční zralost (www.financnizralost.cz). Veronika má více jak 25 let zkušenost ve finančním světě. Absolvovala MBA Finančního poradenství a pojišťovnictví na Ústavu práva a právní vědy a je držitelkou prestižního titulu EFA (European Financial Advisor).

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

DIP nebo penzijko, jak se rozhodnout?

První pilíře důchodového systému v ČR nás nutí si najít vlastní cestu tvořit kapitál na stáří. Nabídka produktů se státní podporou je dnes mnohem širší...

Jirka vysvětluje věci

Jirka vysvětluje věci je YouTube kanál Jiřího Burýška, na kterém můžete najít pořad stejného názvu obsahující desítky dílů o délce od několika minut až...

Pojištění majetku – povodeň a záplava

V dnešním článku se budeme věnovat pojistným rizikům skrývajícím se pod pojmy povodeň a záplava. Toto téma si zaslouží zvýšenou pozornost kvůli stále častějším extrémním...