moneta logo
logo aisis

Zvládnu splácet hypotéku?

Česká národní banka na svých webových stránkách připravila pro zájemce o hypoteční úvěr online kalkulačky, které pomáhají zodpovědět potenciálním žadatelům o hypoteční úvěr tři klíčové otázky:

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
  • Nebudu předlužený?
  • Zvládnu splácet?

Tento chytrý nástroj vychází z úvěrových ukazatelů, které stanovují limity bankám, kdy ještě mohou žadateli o hypotéku půjčku poskytnout. Může být dobrým vodítkem pro samotné spotřebitele, kteří zvažují hypotéku, jestli jejich představy vzhledem k hodnotě nemovitosti, čistým příjmům a dalším závazkům jsou reálné. Zmíněné limity se liší podle toho, zdali je žadatel mladší 36 let či nikoli. I s tím kalkulačky počítají.

Neberu si příliš vysoký úvěr?

Kalkulačka porovná, jestli výše úvěru není příliš vysoká vzhledem k odhadované ceně pořizované nemovitosti. Vždy je dobré, pokud cena nemovitosti kryje půjčenou částku i s patřičnou rezervou pro případ kolísání hodnoty nemovitosti směrem dolů. V případě neschopnosti úvěr splácet a nutnosti nemovitost prodat je třeba, aby dlužník jejím prodejem určitě dokázal celý dluh splatit.

kalkulačka pro žadatele do 36 let, kalkulačka pro žadatele ve věku 36 let a starší

Nebudu předlužený?

Tato kalkulačka spočítá, jestli si žadatel o úvěr nebere příliš vysokou hypotéku v porovnání s jeho ročními čistými příjmy. Zde je zapotřebí připočítat k výši zamýšlené hypotéky i stávající další půjčky, které žadatel má. Konkrétně pak výši, kterou zbývá ještě doplatit.

kalkulačka pro žadatele do 36 let, kalkulačka pro žadatele ve věku 36 let a starší

Zvládnu splácet?

V tomto případě kalkulačka spočítá, jak velkou část z čistého měsíčního příjmu by ukrojila splátka hypotéky. K této splátce je nutné ještě přičíst další splátky, které žadatel má.

kalkulačka pro žadatele do 36 let, kalkulačka pro žadatele ve věku 36 let a starší

A jak číst výsledky?

Čím více se člověk blíží k limitům, které banky zkoumají, tím je riziko případných budoucích problémů se splácením či předlužeností vyšší. Pokud je žadatelem mladý pár, je třeba také počítat s případným propadem celkových příjmů v období založení rodiny.

Na druhou stranu je možné kalkulovat s případným vyšším příjmem v budoucnosti vzhledem k tomu, jak se v čase vyvíjí průměrný měsíční příjem v naší společnosti nebo i s růstem ceny pořizované nemovitosti. I když minulý vývoj není jistě zárukou vývoje budoucího.

Zdroj: www.cnb.cz

 

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Operativní leasing

Pokud člověk netrvá na tom, že automobil, ve kterém jezdí, musí nutně vlastnit, je pak zajímavou alternativou operativní leasing. Pojďme se na tento čím...

Máte finanční důvěru ve svých dětech?

Začátek školního roku je ideální čas nastavit nová pravidla hry v mnoha směrech a jeden z nich může být téma kapesného. Od kdy s kapesným začínat? Kolik...

Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2024

Na Letní škole Rozumíme penězům, která se uskutečnila ve dnech 19. až 21. srpna 2024, byla představena nová metodická příručka pro učitele finanční gramotnosti...