moneta logo
logo aisis

Zvládnu splácet hypotéku?

Česká národní banka na svých webových stránkách připravila pro zájemce o hypoteční úvěr online kalkulačky, které pomáhají zodpovědět potenciálním žadatelům o hypoteční úvěr tři klíčové otázky:

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
  • Nebudu předlužený?
  • Zvládnu splácet?

Tento chytrý nástroj vychází z úvěrových ukazatelů, které stanovují limity bankám, kdy ještě mohou žadateli o hypotéku půjčku poskytnout. Může být dobrým vodítkem pro samotné spotřebitele, kteří zvažují hypotéku, jestli jejich představy vzhledem k hodnotě nemovitosti, čistým příjmům a dalším závazkům jsou reálné. Zmíněné limity se liší podle toho, zdali je žadatel mladší 36 let či nikoli. I s tím kalkulačky počítají.

Neberu si příliš vysoký úvěr?

Kalkulačka porovná, jestli výše úvěru není příliš vysoká vzhledem k odhadované ceně pořizované nemovitosti. Vždy je dobré, pokud cena nemovitosti kryje půjčenou částku i s patřičnou rezervou pro případ kolísání hodnoty nemovitosti směrem dolů. V případě neschopnosti úvěr splácet a nutnosti nemovitost prodat je třeba, aby dlužník jejím prodejem určitě dokázal celý dluh splatit.

kalkulačka pro žadatele do 36 let, kalkulačka pro žadatele ve věku 36 let a starší

Nebudu předlužený?

Tato kalkulačka spočítá, jestli si žadatel o úvěr nebere příliš vysokou hypotéku v porovnání s jeho ročními čistými příjmy. Zde je zapotřebí připočítat k výši zamýšlené hypotéky i stávající další půjčky, které žadatel má. Konkrétně pak výši, kterou zbývá ještě doplatit.

kalkulačka pro žadatele do 36 let, kalkulačka pro žadatele ve věku 36 let a starší

Zvládnu splácet?

V tomto případě kalkulačka spočítá, jak velkou část z čistého měsíčního příjmu by ukrojila splátka hypotéky. K této splátce je nutné ještě přičíst další splátky, které žadatel má.

kalkulačka pro žadatele do 36 let, kalkulačka pro žadatele ve věku 36 let a starší

A jak číst výsledky?

Čím více se člověk blíží k limitům, které banky zkoumají, tím je riziko případných budoucích problémů se splácením či předlužeností vyšší. Pokud je žadatelem mladý pár, je třeba také počítat s případným propadem celkových příjmů v období založení rodiny.

Na druhou stranu je možné kalkulovat s případným vyšším příjmem v budoucnosti vzhledem k tomu, jak se v čase vyvíjí průměrný měsíční příjem v naší společnosti nebo i s růstem ceny pořizované nemovitosti. I když minulý vývoj není jistě zárukou vývoje budoucího.

Zdroj: www.cnb.cz

 

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Exekuce v ČR

Exekutorská komora České republiky vytvořila projekt s názvem Otevřená data o exekucích, který informuje o nejrůznějších statistikách týkajících se exekucí občanů České republiky. K datu vydání...

Jak rozumně tvořit kapitál pro děti

Potomci, naše největší láska, která s sebou nese i starosti. Většina rodičů považuje své děti za hlavní smysl svého života, což způsobuje upřednostňování uspokojování...

Výsledky měření investiční gramotnosti 2023

Investiční gramotnost v Česku roste, ale stále více než dvě třetiny Čechů si v investicích nevěří. Zjištění pochází z Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala...