moneta logo
logo aisis

Porovnání výše mezd

Hrubá mzda za 2. čtvrtletí roku 2022 překročila téměř o sto korun hranici čtyřiceti tisíc korun. Dle statistiků však dvě třetiny zaměstnanců na tuto mzdu nedosáhnou. Zajímavějším údajem může být medián, který lehce překročil částku 34 000 Kč. Ten stanovuje, jak vysoká je prostřední hrubá mzda v ekonomice. To znamená, že polovina lidí bere víc a polovina méně.

Porovnání, jak je na tom právě vaše mzda, přináší online kalkulačka portálu E15.cz. Stačí zadat výši vaší hrubé měsíční mzdy a dozvíte se v procentech kolik zaměstnanců vydělává více, stejně a méně než vy.

Další zajímavé porovnání přináší web Kupní Síla. Zde najdete nespočet profesí a u každé z nich zjistíte průměrnou mzdu, medián, oba zmíněné údaje rozdělené také podle pohlaví včetně počtů zaměstnanců. Toto srovnání vychází z údajů Českého statistického úřadu za minulý rok. Navíc přináší ještě jednu pro laiky nepříliš známou statistiku a tou je u jednotlivých profesí variační koeficient. Ten označuje, jak velký rozptyl ve výši mezd je u dané profese. Čím je variační koeficient nižší tím je rozptyl ve výši mezd u dané profese menší a obráceně.

Zdroje: www.e15.cz, www.kupnisila.cz

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Mít podpojištěný majetek se nevyplácí

Opravdu chráníte dostatečně svůj majetek? Ceny majetku, primárně nemovitostí, se za posledních 3-5 let výrazně zvýšily. Nečekejte, je čas na revizi pojistných smluv. Proč?...

Projektové dny finanční gramotnosti pro žáky základních škol

Zdravíme všechny příznivce finanční gramotnosti! ...

Výběr z bankomatu pomocí QR kódu

V České republice začaly banky svým klientům nabízet službu, která umožňuje výběr z bankomatu bez toho, aniž by se člověk musel bankomatu dotknout. Celý proces je...