moneta logo
logo aisis

Nahlédnutí do metodiky II. stupně ZŠ

Děti jsou akční. Navíc, díky jednoduchému přístupu k informacím, nás často překvapují otázkami, které prověřují nejen naše znalosti, ale i trpělivost a snahu si posilovat naše kompetence v nejednom směru.  Kompetence finanční gramotnosti nejsou výjimkou. Hledáte inspiraci, jak se připravit na zvídavé otázky o penězích? Dáváte přednost hravým a projektovým aktivitám? Toužíte více zapojit děti do hledání odpovědí a řešení v příkladech dobré praxe a formou hry? Máme pro vás řešení.

V Rozumíme penězům jsme pro vás připravili novou metodiku „Inspirace pro výuku finanční gramotnosti“.

Zábavně o vážných tématech.

Pro II. stupeň ZŠ můžete vybírat z 12 aktivit:

 • Bez dobré znalosti životních nákladů se neobejdeme. Kolik že co stojí?
 • Opravdu se vyznáte v příjmech domácnosti?
 • Za kolik peněz se dá důstojně žít?
 • Jak na boj s inflací?
 • Hra na business, kdy se žáci učí o cenotvorbě a manipulačních taktikách marketingu.
 • Pro cestovatele akční hra na směnárnu.
 • Detailní znalosti platební karty si žáci mohou prověřit v pexetriu.
 • Půjčka může být starostí nebo radostí. Jakže se hodnotí ta bonita, jak se posuzuje žádost o hypotečním úvěru?
 • A zase ty půjčky – od půjčky až k exekuci.
 • Umocněte pochopení úvěrové problematiky sdílením příběhu o zadlužení.
 • Prevence před dluhy, je o chytrém tvoření finančních rezerv a investování. Jak si tedy připravit rentu a co víme o kouzlu složeného úročení?
 • Jednoduše o dluhopisech a akciích formou příběhu o farmářích.

Ano, je třeba se již v raném věku učit mít peníze pod kontrolou a uvědomit si důležitost životních nákladů. Proto pracovní listy a úkoly v nich jsou pro mládež odrazovým můstkem do reality nákladových položek rodiny. Je hodně dětí, které znají cenu svého mobilu, ale znalost, kolik stojí používání mobilu na volání a brouzdání po internetu, bývá již vzácností.

Ano, objevují se aktuální témata, na které je nutné umět reagovat. Právě inflace byla dlouhodobě zanedbávána, ale časy se mění a po třech desítkách let zažíváme nárust cen, kterých se lidé obávají. Začněme vysvětlovat, že boj s inflací je dlouhodobý proces a že je třeba se o ni zajímat v jakémkoli období.

Ano, metody učení hrou a prožitkem jsou oblíbené. Umožněte svým žákům si hrát, hrou se vzdělávat a pochopit různá názvosloví i principy fungování cenotvorby, platební karty, co jsou to valuty a devize aj.

Ano, dluhy jsou problém. V České republice máme přes 4 mil. exekucí. Neváhejte a učte žáky finanční odpovědnosti i tím, že pochopí úvěrový systém a důsledky nesplácení.

Ano, i investice jsou dnes pro žáky žádané téma. Už nám neroste generace spořílků, ale investorů. Není cílem našich vzdělávacích aktivit děti učit investovat, ale inspirovat je k dalšímu zájmu o problematiku a probudit vnitřní motivaci k dalšímu vzdělávání a poznávání finančního světa.

Pro představu vám poskytujeme celou ukázku tématu – Dluhopisy a akcie. Pedagogům také nabízíme možnost přihlásit se na naše semináře zaměřené na metodiku výuky i osobní finanční gramotnost. Cyklus tří jednodenních seminářů pro pedagogy II. stupně začíná 15. února 2023.

Metodika nabízí aktivity i pro I. stupeň ZŠ. Neváhejte se s nimi seznámit v článku „Nahlédnutí do metodiky I. stupně ZŠ“.

Účastníkům našich kurzů nabízíme registraci do Klubu Rozumíme penězům, ve kterém najdou celou metodiku v online podobě a zdarma.

Celý článek s proklikem na kompletní metodiku je přístupný jen přihlášeným uživatelům.
Pro pokračování ve čtení se PŘIHLAŠTE NEBO ZAREGISTRUJTE
Veronika Kalátová
Veronika Kalátová
Je konzultantka, mentorka a lektorka finančního vzdělávání. Je autorkou projektu Finanční zralost (www.financnizralost.cz). Veronika má více jak 25 let zkušenost ve finančním světě. Absolvovala MBA Finančního poradenství a pojišťovnictví na Ústavu práva a právní vědy a je držitelkou prestižního titulu EFA (European Financial Advisor).

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Jak si vybrat nemovitostní fond

Investování v České republice není trendy. Češi raději využívají bankovních účtů, kde ale nemohou porazit inflaci. Pokud se rozhodnou peníze uložit jinam, tak nejčastěji volí...

Práva při nákupu mimo kamenné prodejny – díl III.

V prvním dílu seriálu na téma nakupování mimo kamenné prodejny jsme se seznámili s tím, jaké všechny způsoby uzavírání obchodu patří mezi ty, které můžeme nazvat...

Práva při nákupu mimo kamenné prodejny – díl II.

V prvním dílu seriálu o nakupování mimo kamenné prodejny jsme se seznámili s tím, jaké všechny způsoby uzavírání obchodu patří mezi ty, které můžeme nazvat nákupy...