moneta logo
logo aisis

Víte, že inflace může i pomáhat?

Inflace nás trápí ve chvíli, kdy zvyšování cen zboží a služeb cítíme v rodinném rozpočtu. Když je inflace mezi 2-3 %, tak většina z nás nad touto informací mávne rukou, ale když se zvýší na 10-15 %, máme tu nekonečné téma k diskusi pro média. Dnes si připomeneme, že inflace má i své dobré stránky, čemu pomáhá, a proč se někteří z nás z inflace radují.

  1. VYŠŠÍ PŘÍJMY

Inflace je hlavním důvodem zvyšování příjmů. Důchodci dostávají valorizaci důchodu a zaměstnanci naléhají na zvyšování příjmů. Z vyššího platu či mzdy se radují nejen pracující, ale také státní pokladna, které rostou příjmy z našich daní.

Ano, roste cena zboží – například v roce 1991 cena másla byla okolo 20 Kč a v roce 2021 již stálo okolo 60 Kč, což je trojnásobek ceny. Nebo Škoda Favorit 136 LS v top vybavení stála v roce 1991 nedosažitelných 139 000 Kč. Dnes Škoda Octavia iV Liftback 2,0 TDI 110 kW DSG 4×4 stojí 929 000 Kč, cena je 6,7x vyšší. Každý z nás cítíme inflaci jinak, neb každý z nás má jiné složení svého spotřebitelského koše zboží a služeb.

Ale roste i výše průměrného hrubého příjmu – statistika říká, že v roce 1991 byl 3 797 Kč a v roce 2021 se eviduje ve výši 37 839 Kč, tedy je 10x vyšší.

  1. NIŽŠÍ DLUHY

Inflace, jejímž důsledkem dochází ke znehodnocování peněz v čase, zároveň způsobuje snižování reálné hodnoty celkové zapůjčené částky.  Nejen státní dluhy vzniklé před 10, 15, 20 či 30 lety, ale i hypotéky s odstupem času méně bolí. Jak se zvyšují příjmy, tak hypoteční splátka je v rodinném rozpočtu procentuálně nižší.

Podle ČSU v roce 1991 stál nový byt 6 000 Kč/1 m², podle Deloitte Real Index Q4 2021 v roce 2021 byla průměrná cena bytu (mimo Prahu) 60 000 Kč/1 m². Na základě těchto dat jsme v roce 1991 zakoupili 70 m² byt za 420 000 Kč a v roce 2021 za 4 200 000 Kč. Inflace a čas pomáhá dluhům. Co v minulosti vypadalo jako obří sumy, z dnešního úhlu pohledu působí levně.

  1. MOTIVACE VYUŽÍVAT INVESTIC

Pravdou je, že inflace trápí ty, kteří mají kapitál uložený v bance nebo doma v trezoru, protože na svých úsporách prodělávají velké peníze, lidově se PROSPOŘOVÁVAJÍ K VLASTNÍMU BANKROTU. Vysoká inflace je motivátorem k zamyšlení, co chytřejšího s penězi udělat, a jak efektivně zainvestovat svůj pracně nabytý kapitál. Jak porazit inflaci? Konečně se více lidí chce naučit i investovat.

Díky současné situaci se možná probudí zájem se vzdělávat, chuť rozumět svým penězům a motivace využívat dynamičtějších investičních aktiv. Příkladem takových aktiv jsou akcie, jejichž dlouhodobé zisky umožňují investorům v dostatečně dlouhodobém horizontu překonávat inflaci.

Veronika Kalátová
Veronika Kalátová
Je konzultantka, mentorka a lektorka finančního vzdělávání. Je autorkou projektu Finanční zralost (www.financnizralost.cz). Veronika má více jak 25 let zkušenost ve finančním světě. Absolvovala MBA Finančního poradenství a pojišťovnictví na Ústavu práva a právní vědy a je držitelkou prestižního titulu EFA (European Financial Advisor).

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Vývoj mezd v České republice

Průměrná mzda a medián Český statistický úřad vydal nejnovější statistiky v oblasti mezd. Průměrná mzda ve 4. čtvrtletí roku 2023 dosáhla výše 46 013 Kč, což v čistém...

Exekuce v ČR

Exekutorská komora České republiky vytvořila projekt s názvem Otevřená data o exekucích, který informuje o nejrůznějších statistikách týkajících se exekucí občanů České republiky. K datu vydání...

Jak rozumně tvořit kapitál pro děti

Potomci, naše největší láska, která s sebou nese i starosti. Většina rodičů považuje své děti za hlavní smysl svého života, což způsobuje upřednostňování uspokojování...