moneta logo
logo aisis

Víte, že inflace může i pomáhat?

Inflace nás trápí ve chvíli, kdy zvyšování cen zboží a služeb cítíme v rodinném rozpočtu. Když je inflace mezi 2-3 %, tak většina z nás nad touto informací mávne rukou, ale když se zvýší na 10-15 %, máme tu nekonečné téma k diskusi pro média. Dnes si připomeneme, že inflace má i své dobré stránky, čemu pomáhá, a proč se někteří z nás z inflace radují.

  1. VYŠŠÍ PŘÍJMY

Inflace je hlavním důvodem zvyšování příjmů. Důchodci dostávají valorizaci důchodu a zaměstnanci naléhají na zvyšování příjmů. Z vyššího platu či mzdy se radují nejen pracující, ale také státní pokladna, které rostou příjmy z našich daní.

Ano, roste cena zboží – například v roce 1991 cena másla byla okolo 20 Kč a v roce 2021 již stálo okolo 60 Kč, což je trojnásobek ceny. Nebo Škoda Favorit 136 LS v top vybavení stála v roce 1991 nedosažitelných 139 000 Kč. Dnes Škoda Octavia iV Liftback 2,0 TDI 110 kW DSG 4×4 stojí 929 000 Kč, cena je 6,7x vyšší. Každý z nás cítíme inflaci jinak, neb každý z nás má jiné složení svého spotřebitelského koše zboží a služeb.

Ale roste i výše průměrného hrubého příjmu – statistika říká, že v roce 1991 byl 3 797 Kč a v roce 2021 se eviduje ve výši 37 839 Kč, tedy je 10x vyšší.

  1. NIŽŠÍ DLUHY

Inflace, jejímž důsledkem dochází ke znehodnocování peněz v čase, zároveň způsobuje snižování reálné hodnoty celkové zapůjčené částky.  Nejen státní dluhy vzniklé před 10, 15, 20 či 30 lety, ale i hypotéky s odstupem času méně bolí. Jak se zvyšují příjmy, tak hypoteční splátka je v rodinném rozpočtu procentuálně nižší.

Podle ČSU v roce 1991 stál nový byt 6 000 Kč/1 m², podle Deloitte Real Index Q4 2021 v roce 2021 byla průměrná cena bytu (mimo Prahu) 60 000 Kč/1 m². Na základě těchto dat jsme v roce 1991 zakoupili 70 m² byt za 420 000 Kč a v roce 2021 za 4 200 000 Kč. Inflace a čas pomáhá dluhům. Co v minulosti vypadalo jako obří sumy, z dnešního úhlu pohledu působí levně.

  1. MOTIVACE VYUŽÍVAT INVESTIC

Pravdou je, že inflace trápí ty, kteří mají kapitál uložený v bance nebo doma v trezoru, protože na svých úsporách prodělávají velké peníze, lidově se PROSPOŘOVÁVAJÍ K VLASTNÍMU BANKROTU. Vysoká inflace je motivátorem k zamyšlení, co chytřejšího s penězi udělat, a jak efektivně zainvestovat svůj pracně nabytý kapitál. Jak porazit inflaci? Konečně se více lidí chce naučit i investovat.

Díky současné situaci se možná probudí zájem se vzdělávat, chuť rozumět svým penězům a motivace využívat dynamičtějších investičních aktiv. Příkladem takových aktiv jsou akcie, jejichž dlouhodobé zisky umožňují investorům v dostatečně dlouhodobém horizontu překonávat inflaci.

Veronika Kalátová
Veronika Kalátová
Je konzultantka, mentorka a lektorka finančního vzdělávání. Je autorkou projektu Finanční zralost (www.financnizralost.cz). Veronika má více jak 25 let zkušenost ve finančním světě. Absolvovala MBA Finančního poradenství a pojišťovnictví na Ústavu práva a právní vědy a je držitelkou prestižního titulu EFA (European Financial Advisor).

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Jak nenaletět ve směnárně

S nástupem dovolených přibývá lidí, kteří navštěvují směnárny, aby si v nich za české koruny koupili zahraniční měnu podle destinace jejich zahraniční dovolené. Není však samozřejmostí,...

Bitcoin pro začátečníky

Slova jako Bitcoin nebo kryptoměny jsou již zaběhlými pojmy ve světě financí. Pojďme se podívat, co se za nimi skrývá pohledem lajka a spíše...

Kam uložit rodinnou rezervu?

Jak proplouvat mezi produkty, které jsou dnes trendy na rodinnou rezervu? Jak a kam uložit peníze, které potřebujeme mít rychle k dispozici pro nečekané...