moneta logo
logo aisis

Kolik stojí průměrná hypotéka

Úrokové sazby u hypoték v současné době rostou již patnáct měsíců v řadě. V nadcházejících měsících se změna očekávat nedá především vzhledem k očekávání, že Česká národní banka zvýší na svém dnešním zasedání opět úrokové sazby.

Banky v současnosti nabízí hypotéky se sazbou v rozmezí mezi 5,5 až 7 %. Průměrná sazba u skutečně poskytnuté hypotéky je však nižší. Činí za květen letošního roku 4,64 %. Podíváme se na modelový příklad u hypotéky o průměrné velikosti, která dosahuje částky 3 171 097 Kč.

Při současné průměrné sazbě a průměrné velikosti hypotéky jsou výše měsíčních splátek vypočteny takto:

24 486 Kč u hypotéky na 15 let

20 302 Kč u hypotéky na 20 let

17 879 Kč u hypotéky na 25 let

16 332 Kč u hypotéky na 30 let

Dále nesmíme zapomenout na limity, které stanovuje Česká národní banka pro žadatele o hypotéky. Ty platí od dubna letošního roku. Zůstaneme-li u našeho modelového příkladu, pak by takový žadatel, za předpokladu že nemá další půjčku, musel mít čistý měsíční příjem v této výši:

48 972 Kč u hypotéky na 15 let

40 604 Kč u hypotéky na 20 let

35 758 Kč u hypotéky na 25 let

32 664 Kč u hypotéky na 30 let

Dále nesmíme zapomenout, že banky neposkytují hypotéky na 100 % ceny nemovitosti. Při průměrné hypotéce by žadatel musel použít 352 344 Kč z vlastních zdrojů.

U žadatelů o hypotéku ve věku 36 let a starších platí všechny limity přísnější.

Zdroj: www.cbaonline.cz, www.cnb.cz

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Projektové dny finanční gramotnosti pro žáky základních škol

Zdravíme všechny příznivce finanční gramotnosti! ...

Výběr z bankomatu pomocí QR kódu

V České republice začaly banky svým klientům nabízet službu, která umožňuje výběr z bankomatu bez toho, aniž by se člověk musel bankomatu dotknout. Celý proces je...

Porovnání výše mezd

Hrubá mzda za 2. čtvrtletí roku 2022 překročila téměř o sto korun hranici čtyřiceti tisíc korun. Dle statistiků však dvě třetiny zaměstnanců na tuto...