moneta logo
logo aisis

Výsledky měření investiční gramotnosti 2023

Investiční gramotnost v Česku roste, ale stále více než dvě třetiny Čechů si v investicích nevěří. Zjištění pochází z Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala investiční platforma Portu. Výzkum ukazuje, že znalosti o investicích se za poslední tři roky neustále zlepšují. Češi dosáhli nejvýraznějšího posunu od předchozího měření. Větší důraz na investování klade zejména mladá generace do 35 let. Přesto se stále dvě třetiny Čechů označují za nedostatečně informované nebo úplně neznalé investory.

Index investiční gramotnosti již třetím rokem v řadě sleduje úroveň vědomostí Čechů v klíčových investičních oblastech.  Výzkum agentury IPSOS pro Portu byl realizován na reprezentativním vzorku 1050 obyvatel v prosinci 2023. Pozitivní závěr potěšil, investiční znalosti české populace se zvýšily ze 105,5 bodů na 113,9. Letos se měřil Index investiční gramotnosti v Polsku i na Slovensku a obě země za znalostmi Čechů mírně pokulhávají. Slováci dosáhli 97,3 bodů a Poláci pouze 91,6 bodů.

Přibližně 75 % obyvatel má jasnou představu o inflaci, rozdílu mezi investováním a spořením. Ano, inflace pomohla k pochopení, že je nutné se svým kapitálem rozumně investovat, je-li zájem dlouhodobě inflaci porazit. Češi si také uvědomují, že vyšší výnosy obvykle nesou i vyšší riziko.  Na rozdíl od toho jen 40 % Čechů chápe správně význam obratu: „historické výnosy neovlivňují výsledky budoucí“ a 48 % lidí ví, že proti poklesům na akciových trzích  není možné se pojistit. Naopak největším problémem byla otázka cílená na zdanění příjmů z cenných papírů, kdy dvě třetiny Čechů neznalo správnou odpověď – sazbu daně 15 %.

Zdroj: Portu

Hodnocení podle věku ukazuje tyto výsledky:

  • nejlepší investiční znalosti mají lidé ve věku 45-53 let,
  • „nejhůře“ jsou na tom mladí lidí do 35 let,
  • nejmladší generace ve věku 18-26 si oproti ostatním vedla nejlépe v oblasti diverzifikace investic a porozumění složeného úročení.

Geografická data ukazují vysoký index investiční gramotnosti v Praze a v Královéhradeckém kraji. Nejslabší výsledky byly v Ústeckém kraji.

Zdroj: Portu

Zajímavou zprávou byl zvyšující se počet lidí, kteří se považují za velmi znalé investory. Výrazně vyšší sebevědomí v otázce investic projevila generace ve věku 27-35 let, kdy každý desátý se považuje za relativně hodně znalého investora. Přestože se trend zvyšuje, tak se stále 2/3 Čechů  považuje za zcela nebo nepříliš znalé investory.  Sebevědomí chybí především ženám.  Nutné je však upozornit na fakt, že lidé, kteří se považovali za super znalce, se spíše přeceňují – se svými vědomostmi se umístili až na třetím místě. Opakovaně se potvrzuje, že sebevědomí často neodpovídá reálným znalostem, což může těmto investorům způsobit vyšší škody díky např. vyššímu riskantnímu chování, nižší diverzifikaci nebo nadměrnému obchodování na burze.

Zdroj: Portu.cz

Veronika Kalátová
Veronika Kalátová
Je konzultantka, mentorka a lektorka finančního vzdělávání. Je autorkou projektu Finanční zralost (www.financnizralost.cz). Veronika má více jak 25 let zkušenost ve finančním světě. Absolvovala MBA Finančního poradenství a pojišťovnictví na Ústavu práva a právní vědy a je držitelkou prestižního titulu EFA (European Financial Advisor).

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Kam uložit rodinnou rezervu?

Jak proplouvat mezi produkty, které jsou dnes trendy na rodinnou rezervu? Jak a kam uložit peníze, které potřebujeme mít rychle k dispozici pro nečekané...

Internetové podvody – část II.

V prvním dílu článku o internetových podvodech jsme se podívali na různé typy podvodů a jejich specifikace. Jejich společným jmenovatelem je snaha podvodníků prostřednictvím vzbuzení...

Internetové podvody – část I.

Počty případů internetových podvodů, při nichž lidé přicházejí o své peníze, rostou jako houby po dešti. S tím, jak se zvyšuje počet bezhotovostních transakcí a...