moneta logo
logo aisis

Bezhotovostní placení „Cvak“ je tu

Čtyři banky působící na našem trhu spustily speciální platbu, která zjednoduší bezhotovostní placení především u malých obchodníků, kterým se nevyplatilo si pořizovat a provozovat klasický platební terminál na platební karty. S tímto řešením přišly společně Moneta Money Bank, Air Bank, Fio Bank a mBank a nazvaly jej Cvak. Po platbě na telefonní číslo tu máme v krátké době tedy další novinku.

Obliba placení kartou v obchodech neustále roste a dle různých průzkumů Češi patří v tomto na špičku evropského žebříčku. Zvykli si tak především v období při pandemii Covid-19 a s ní spojenými opatřeními.

V poslední několika letech na druhou stranu byl znatelný trend, kdy zpravidla někteří menší obchodníci upouštěli od možnosti placení kartou ve svých provozovnách. Částečně to tak bylo vidět především ruku v ruce se zrušením EET.

Jednoduché řešení pro podnikatele i zákazníky

Platba Cvak cílí díky své jednoduchosti a nízkonákladovosti na provoz právě na malé obchodníky, kteří z různých důvodů do teď odmítali zavést možnost placení kartou či ji v posledních letech dokonce rušili. Jednoduchost celého systému pro podnikatele spočívá v tom, že si nemusí pořizovat platební terminál, platit různé nepřehledné poplatky a k tomu s sebou nenese další administrativní a technické překážky, jako je tomu u platebních karet. Navíc je Cvak nezávislý na tom, jakou banku využívá obchodník či zákazník.

Mohou jej využívat zákazníci všech bank. Funguje na principu platby z účtu na účet. K provedení platby je zapotřebí mobilní aplikace některé ze zapojených bank, u ostatních pak mobilní aplikace Google Pay nebo Apple Pay. Na straně podnikatele stačí mít aplikaci Cvak a tu spárovat s bankovním účtem, na kterém chce podnikatel platby přijímat. Dále podnikatel potřebuje NFC kartu, kterou získá zdarma. Tato karta na rozdíl od platebního terminálu nepotřebuje k fungování elektrickou energii, připojení k internetu a lze ji bez jakékoli instalace okamžitě používat. NFC karta vypadá jako klasická platební karta s čipem a QR kódem.

Transparentní poplatky a dostupnost

Systém s sebou nese transparentní a jednoduchý systém poplatků. Za samotný systém podnikatel neplatí nic. Poplatky jsou nastaveny pouze za uskutečněné transakce, a to ve výši 0,8 % z částky převáděné mezi účastníky platby. Je tedy snadno spočítatelné, kolik přesně bude služba podnikatele stát.

Díky službě Cvak nyní bude možnost platit bezhotovostně i v té nejzapadlejší vísce, na tržišti ve stánku, v kadeřnictví nebo třeba řemeslníkovi u vás doma. Záleží jen na ochotě podnikatele tuto službu poskytovat a vyjít zákazníkům vstříc. Obvyklé argumenty obchodníků, které vedly k nezavádění nebo i rušení platebních terminálů, berou za své.

Další podrobné informace můžete získat na stránkách projektu Cvak. A jak platit krok za krokem můžete vidět v následujícím videu.

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Kam uložit rodinnou rezervu?

Jak proplouvat mezi produkty, které jsou dnes trendy na rodinnou rezervu? Jak a kam uložit peníze, které potřebujeme mít rychle k dispozici pro nečekané...

Internetové podvody – část II.

V prvním dílu článku o internetových podvodech jsme se podívali na různé typy podvodů a jejich specifikace. Jejich společným jmenovatelem je snaha podvodníků prostřednictvím vzbuzení...

Internetové podvody – část I.

Počty případů internetových podvodů, při nichž lidé přicházejí o své peníze, rostou jako houby po dešti. S tím, jak se zvyšuje počet bezhotovostních transakcí a...