moneta logo
logo aisis

Platba pomocí telefonního čísla

V České republice začala fungovat služba, která umožňuje přijímat i posílat peníze bez znalosti čísla bankovního účtu. Nově k tomu postačí pouze telefonní číslo. Služba se nazývá Platba na kontakt a je určena fyzickým osobám včetně osob samostatně výdělečně činných.

Ke službě se musíte aktivně přihlásit registrací svého telefonního čísla přes svoji banku v internetovém nebo mobilním bankovnictví. Registr telefonních čísel spravuje Česká národní banka, která je garantem bezpečnosti Platby na kontakt.

Své telefonní číslo můžete spárovat pouze s jedním číslem účtu. K jednomu číslu účtu však může být přiřazeno více telefonních čísel. To zejména přivítají manželé mající společný bankovní účet. Telefonní čísla, která lze ve službě využívat, musí mít českou či slovenskou předvolbu tedy +420 nebo +421.

Platby na telefonní číslo jsou omezeny pouze na převody mezi tuzemskými bankovními účty a s limitem 5000 Kč. Dále musí jít o účty vedené v českých korunách. Službu můžete kdykoli zrušit. Případně pokud po dobu 6 měsíců není váš bankovní účet vyhledáván pomocí telefonního čísla nebo vůči telefonnímu číslu nejsou prováděny platby, musíte potvrdit, že chcete službu i nadále zachovat.

Z průzkumu České bankovní asociace vyplývá, že se Platbu na kontakt chystá využívat skoro dvě třetiny lidí. Jejím cílem je eliminovat omyly v zadávání čísel účtů. Zdá se, že vypisování telefonního čísla místo čísla účtu může vést ke snížení chybovosti při odesílání plateb. V zahraničí fungují podobné služby především ve spojení s emailem.  Zde je možná cesta do budoucna pro rozšíření služby i u nás.

V první vlně se k Platbě na kontakt připojilo šest bank a to Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka a Raiffeisenbank. Klienti MONETA Money Bank a UniCredit Bank si počkají do příštího roku. Ostatní banky se zatím ke službě staví rezervovaně.

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Legislativní změny v penzijním spoření

Co přináší legislativní změny všem, kteří mají potřebu si připravit investice na stáří? Jak moc se změní státní příspěvky do penzijních fondů? Využíváte tohoto...

Legislativní změny ve stavebním spoření

Jak moc ovlivní legislativní změny přístup klientů k top oblíbenému spořicímu produktu se státní podporou? Jaký dopad má úsporný vládní balíček pro konsolidaci veřejných financí...

Finanční gramotnost dětí začíná u finančně gramotných učitelů

Nedávno zveřejněná Tematická zpráva České školní inspekce ukazuje na to, že ze základních škol odchází pětina žáků s nedostatečnou úrovní finanční gramotnosti a dalších 27...