moneta logo
logo aisis

Co byste měli vědět, než začnete investovat do zlata

V dobách ekonomických či geopolitických krizí můžeme vždy sledovat zvýšený zájem médií o téma investování do zlata. V jejich vleku pak přichází i zájem drobných investorů. Funguje zde psychologie strachu, kdy lidé cítí potřebu se jistit pro případ kolapsu peněžního systému. Chtějí mít něco, co má hodnotu a dokáže ji dlouhodobě uchovat. To zlato díky jeho omezenému množství na planetě a unikátním vlastnostem splňuje.

Trochu historie

Zlato jako platidlo v nějaké formě začali lidé používat již v dobách před naším letopočtem. Od těch dob je tu s námi stále. Státní banky dříve držely zlato ve svých trezorech jako garanci hodnoty vydávané měny. Kdo neměl zlato, nemohl tisknout peníze. Postupem času tomu tak ovšem přestalo být a hlavní světová měna americký dolar přestal být kryt zlatem v roce 1971. I tak si centrální banky jednotlivých států budují velké rezervy ve zlatě. Česká národní banka v současnosti nakupuje do svých rezerv zlato také. Má ho již více než 27 tun a jeho množství za poslední rok více než zdvojnásobila.

A kolik do zlata dát?

Když už se rozhodnete investovat do zlata, měli byste si především říct, jak velkou část svého majetku do něj investovat chcete. Nejširší část odborníků doporučuje něco mezi 5 až 10 %. Najdou se i tací, kteří vám doporučí do zlata vůbec neinvestovat nebo na druhou stranu do něj vložit mnohem větší část finančních prostředků. Argumentům obou stran lze rozumět, jelikož jako každá investice i tato do zlata s sebou nese nějaké příležitosti a rizika.

Skutečné zlato nebo ne?

Další rozhodnutí, které vás čeká, je, jestli koupit skutečné fyzické zlato nebo do něj investovat prostřednictvím nějakého ETF fondu či přímo do akcií těžařských společností. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli formu, vždy bude hodnota investice kopírovat přibližně stejnou křivku. Investice do akcií či ETF fondu je pro laika poměrně jednoduchá, rychlá a poplatky spojené s nákupem budou výrazně nižší, než zaplatíte za provizi obchodníkovi s fyzickým zlatem. Navíc nemusíte řešit, kde budete zlato uchovávat. Při nákupu fyzického zlata toto potřebujete vyřešit. Možností je pronajmout si bezpečnostní schránku v bance. Zde však musíte počítat s pravidelným nákladem na její pronájem. Pro nákup fyzického zlata hovoří, že zlato skutečně fyzicky máte a v případě nějaké krize či kolapsu ho vezmete a máte něco, co je směnitelné po celém světě.  

Když fyzicky, tak v jaké formě

Při investici do fyzického zlata máte ještě možnost nakoupit investiční slitky známé také jako cihly, které jsou k dostání od váhy 1 g až po 1 kg. Musíte u nich počítat s tím, že je zde poměrně velký rozdíl mezi cenou nákupu a prodeje. Tento rozdíl je marží obchodníka. Je to přeci jen obchod jako každý jiný. Druhou možností, jak koupit investiční zlato, je koupit mince, které kromě hodnoty zlata v sobě nesou i uměleckou či sběratelskou přidanou hodnotu. Jejich cena v průběhu let může výrazně růst nad rámec ceny zlata jako kovu. Takové vydává i naše centrální banka.

Kde investiční zlato koupím a jak na jeho prodej?

Při pohledu na internet zjistíte, že obchodníků se zlatem v podobě cihliček či mincí je dostatečné množství. Podle čeho si mezi nimi vybrat? Lze nakupovat online i v kamenných obchodech. Každého samozřejmě zajímá cena a chce vybrat v tu chvíli nabídku nejnižší, protože jde o investici. Ale jsou kritéria další, která jsou neméně důležitá. Jedním z nich je prověřenost a etablovanost obchodníka na trhu včetně pozitivních recenzí. V současné době začaly nabízet možnosti investice do zlata i některé naše banky. Pro laika bych z bezpečnostního hlediska nedoporučil kupovat zlato od fyzických osob. V případě prodeje fyzického investičního zlata si musíte najít kupce sami, popřípadě jej prodat přes obchodníka, od kterého jste zlato nakoupili. Proto je dobré vybírat při nákupu ty společnosti, které odkup garantují.

A jaké slitky a mince nakupovat?

Při nákupu investičního zlata budete vybírat i podle výrobce. Je doporučeno volit osvědčené mezinárodní značky s certifikací, jakými jsou u cihel a slitků Argor Heraeus, Münze Österreich a Pamp a u mincí Maple Leaf, American Eagle, Wiener Philharmoniker, Krugerrand nebo naše ČNB.

Cena zlata

Zajímavostí je, že investice do fyzického zlata je osvobozena od daně z přidané hodnoty. Cena zlata jako komodity je v mezinárodním hledisku udávána v amerických dolarech a tvoří se na burze, proto stejně jako u ropy bude mít na hodnotu investice vliv i kurz české koruny k americkému dolaru. Cena je udávána za 1 oz (unci) tedy za 31,1 g. Závěrem je potřeba poznamenat, že investice do zlata je jako každá jiná. Kromě svých specifik s sebou nesete riziko ztráty. Nikdo vám negarantuje, že cena zlata neustále poroste nahoru, jak již historie ukázala. Jako příklad mohou sloužit ceny ve vybraných letech. V roce odloučení zlata od amerického dolaru v roce 1971 byla cena za 1 oz 44,6 USD, v roce 1980 to bylo 595 USD, v roce 2000 klesla k 272 USD, v roce 2010 se dostala na 1420 USD a v současnosti je na rekordních 2030 USD.

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Čechy přehlížený finanční pojem TER

V dnešním článku si představíme jeden z důležitých pojmů z finanční oblasti, který představuje zkratka TER. Jde o pojem pro širokou veřejnost málo známý a osvětou...

Jak se Češi starají o finanční gramotnost svých dětí

Průzkum agentury Perfect Crowd pro Asociaci pro kapitálový trh České republiky zjišťoval, jestli Češi sami vzdělávají své děti v oblasti osobních financí a jakým způsobem...

Vývoj mezd ve 2. čtvrtletí 2024

Český statistický úřad zveřejnil nové údaje týkající se výše mezd v České republice a to za 2. čtvrtletí letošního roku. Průměrná mzda se ve sledovaném...