moneta logo
logo aisis

Může mě zaměstnavatel přinutit podepsat výpověď dohodou?

Výpověď dohodou právně neexistuje, tímto způsobem není možné platně ukončit pracovní poměr. Platné způsoby naleznete v § 48 a následující zákoníku práce.

  • Buď je pracovní poměr ukončen souhlasným dvoustranným aktem zaměstnavatele na jedné straně a zaměstnance na straně druhé (dohodou), to v případě, kdy žádná ze smluvních stran nemá zájem na dalším trvání pracovního poměru.
  • Nebo je pracovní poměr ukončen jednostranným právním aktem, to v situaci, kdy by jedna strana chtěla další trvání pracovního poměru a druhá už ne (výpověď a další způsoby – zrušení ve zkušební době a okamžité zrušení).
  • Pracovní poměr může zaniknout také objektivní událostí – uplynutím sjednané doby, smrtí zaměstnance nebo zaměstnavatele-fyzické osoby, pokud jeho dědicové nepokračují v činnosti.

Pod lidovým termínem výpověď dohodou, se často skrývá snaha zaměstnavatele vyhnout se výplatě odstupného. Jako zaměstnanci si pamatujte, že výpověď pro nadbytečnost je pro Vás obvykle ekonomicky výhodnější, než ukončení pracovního poměru dohodou. Jednak budete mít nejspíše právo na odstupné (viz zákoník práce), jednak nepřijdete o případnou podporu v nezaměstnanosti (viz zákon o zaměstnanosti).

 

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Jak si vybrat nemovitostní fond

Investování v České republice není trendy. Češi raději využívají bankovních účtů, kde ale nemohou porazit inflaci. Pokud se rozhodnou peníze uložit jinam, tak nejčastěji volí...

Práva při nákupu mimo kamenné prodejny – díl III.

V prvním dílu seriálu na téma nakupování mimo kamenné prodejny jsme se seznámili s tím, jaké všechny způsoby uzavírání obchodu patří mezi ty, které můžeme nazvat...

Práva při nákupu mimo kamenné prodejny – díl II.

V prvním dílu seriálu o nakupování mimo kamenné prodejny jsme se seznámili s tím, jaké všechny způsoby uzavírání obchodu patří mezi ty, které můžeme nazvat nákupy...