moneta logo
logo aisis

Jak jsou žáci základních škol finančně gramotní

Jak jsou žáci základních škol v České republice finančně gramotní? Na to se snaží přinést odpovědět Test finanční gramotnosti Rozumíme penězům, který je k dispozici online již tři měsíce. Jeho obsahem jsou úkoly, které by měl dle Standardů finanční gramotnosti pro základní školy dokázat vyřešit každý žák na konci své devítileté docházky.

Test si můžete vyzkoušet zde stejně tak, jak to doposud učinilo více než 1300 lidí napříč věkovými kategoriemi. S jakou úspěšností, a které otázky činily respondentům největší potíže, se můžete dočíst v našem článku níže.

Test obsahuje 16 náhodně vylosovaných otázek a nezabere vám víc než 10 minut. Ihned po jeho absolvování vidíte váš výsledek a vyhodnocení jednotlivých odpovědí. Váš test včetně certifikátu o jeho absolvování najdete ve svém emailu. Doposud má test průměrnou úspěšnost 70,3 %.

Úspěšnost jednotlivých věkových skupin

V čem respondenti testu nejvíce chybují?

62 % neví, jaký typ kurzu ve směnárna použijí, pokud chtějí směnit koruny za eura.

57 % neví, jaká práva má ten, kdo někomu ručí za úvěr.

55 % neví, jestli na základě historických dat lze určit výnos investice pro příští rok.

53 % neví, kdy může začít legálně pracovat „na brigádě“.

40 % neví, jak má své peníze v bance chráněny proti jejímu krachu.

40 % nevidí rozdíl v tom, když vám ke vkladu někdo připíše po 3 letech 12 % nebo během tří let na konci každého roku 4 %.

38 % neví, jakou má obchodník lhůtu k vyřízení reklamace.

37 % neví, jestli celkově ušetří na úrocích, pokud si nechají zvýšit splátku úvěru.

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Projektový den Hospodaření domácnosti

Základním stavebním kamenem finanční spokojenosti je o umění správně hospodařit se svými penězi. Ministerstvo školství ve svých standardech finanční gramotnosti pro základní vzdělávání má...

Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2023

V rámci projektu Letní škola Rozumíme penězům vznikla publikace s názvem Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2023. Najdete v ní třináct metodických materiálů určených pro výuku žáků...

Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2022

V roce 2022 jsme v projektu Rozumíme penězům vytvořili publikaci s názvem Inspirace pro výuku finanční gramotnosti, která obsahuje sedmnáct metodických materiálů. Publikace vznikla jako výběr z...