moneta logo
logo aisis

Chodí teprve na základku, kapesné už ale mají na účtu

Dítě s kartou je machr a ostatní mu závidí.

Korunky do kasičky – to už začíná být pasé. Dítě, co je „in“, má kapesné pěkně na účtu. Každý rok stoupá počet transakcí platební kartou a dospělácký způsob placení láká i děti. „Naučit dítko co nejdříve ovládat internetové bankovnictví a platit kartou rozhodně není na škodu. Je to praktická dovednost do budoucího života,“ říká Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. Československá obchodní banka a Era nově nabízejí předplacenou dobíjitelnou kartu pro mladé.
Novinka učí děti finanční gramotnosti a zároveň mají rodiče svého potomka pod dohledem. „Tím, že je karta registrována na jméno jednoho z rodičů, dostává SMS avíza o uskutečněných transakcích, dobití kreditu i zůstatku na kartě,“ popisuje výhody služby Pavla Hávová.
Peníze na účtu jsou ale jiná liga než penízky v ruce. „Záleží na věku, ale hodně malé dítě většinou nevidí, kolik peněz skutečně má, a peníze rychleji utratí,“ varuje dětská psycholožka Jana Zapletalová.
Ta ale dodává, že karta může skutečně pomoci, aby se dítě naučilo s penězi hospodařit. „Na účtu ale musí být jen takové množství peněz, které nutí dítě hospodařit. Pokud svůj limit přežene, tak nic dalšího nedostane,“ radí psycholožka. Karta od ČSOB žádný týdenní limit nemá.
Předplacená karta pro dítě může být i důvodem dětských rozepří. „Karta bez limitu může způsobovat, že dítě v porovnání s vrstevníky vystupuje jako machr, co si může vše dovolit, a to vyvolává konflikty ve vztazích,“ dodává Zapletalová.
Finanční gramotnosti se děti učí už třetím rokem povinně také ve škole. „Nikde ale není dáno, jakou formou se má učit. Každá škola si to řeší sama,“ upozorňuje manažerka programu Rozumíme penězům Stanislava Křížová. Tento vzdělávací program realizuje občanské sdružení AISIS ve spolupráci s GE Money Bank už od roku 2006.
Na školách už jsou k dispozici knihy Rozumíme penězům pro 1. i 2. stupeň základních škol a nově také sbírka úloh pro žáky. Ti si tak během vyučování vyzkouší modelové případy ze skutečného života. Řeší třeba situace jako náklady na provoz automobilu, nákup spotřebičů či tarify mobilních operátorů. „Tyto úlohy používáme i v jiných předmětech, třeba matematice, fyzice či výchově k občanství,“ nastiňuje Robert Kočí, spoluautor Sbírky úloh rozumíme penězům pro ZŠ.

Citát Šestnáctiletí dokážou s kartou hospodařit bez problému. Ale čerství školáci by s tím problém mít mohli. JANA ZAPLETALOVÁ, PSYCHOLOŽKA

Dětská karta – Platby dětskou kartou jsou bez poplatku. Za jiné služby si ale pár korun připlatíte. * Každý výběr z bankomatu je zpoplatněn. Šest korun stojí výběr z bankomatu ČSOB, 35 Kč stojí výběr jinde. * Vydání karty je za 99 korun. * Předplacenou kartu mohou mít děti už od šesti let.

Metro | 4.9.2015 | Rubrika: Domov | Strana: 8 | Autor: MAREK HÝŘ a PAVEL URBAN | Téma: GE Money – strategie, rozhovory, citace

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

DIP nebo penzijko, jak se rozhodnout?

První pilíře důchodového systému v ČR nás nutí si najít vlastní cestu tvořit kapitál na stáří. Nabídka produktů se státní podporou je dnes mnohem širší...

Jirka vysvětluje věci

Jirka vysvětluje věci je YouTube kanál Jiřího Burýška, na kterém můžete najít pořad stejného názvu obsahující desítky dílů o délce od několika minut až...

Pojištění majetku – povodeň a záplava

V dnešním článku se budeme věnovat pojistným rizikům skrývajícím se pod pojmy povodeň a záplava. Toto téma si zaslouží zvýšenou pozornost kvůli stále častějším extrémním...