moneta logo
logo aisis

Školáci na Plzeňsku se učí, jak zbytečně nenasekat dluhy

Plzeňsko OE Kontokorent, směnka, kreditní karta nebo konsolidace dluhů. Takové pojmy školáci slýchávali v souvislosti s ekonomickou recesí často. Nedávno se s nimi mohli na vlastní kůži seznámit během výuky ve škole.
Na Plzeňsku nechaly do světa finanční gramotnosti a především zodpovědného rozhodování o svých penězích žáky podrobněji nahlédnout základky ve Městě Touškově a v Dobřanech. To vše v rámci projektu finančního vzdělávání Rozumíme penězůmv Plzeňském kraji. Projekt absolvovalo 600 žáků z dvanácti základních škol.
Jak správně hospodařit se totiž učili ve fiktivních rodinách, kde každý musel hrát přidělenou úlohu. „Žáci se učí jak plánovat dovolenou, nákup auta, jak vyjít s penězi, spočítat si splátky nebo jak nenaletět zdánlivě výhodné půjčce,“ informoval ředitel dobřanské základní školy Jaroslav Šedivý.
Děti během výuky přišly na to, že finanční vzdělávání je nejen potřebné, ale může být i zábavné. „Dokazují nám to hlasy učitelů, ale i zpětná vazba od samotných žáků,“ řekl Martin Ježek, ředitel projektu Rozumíme penězům.
Ačkoliv už projekt skončil, školy ponechaly finanční gramotnost ve školních osnovách. Tak například osmáci ze základní školy ve Městě Touškově navštíví za týden Českou národní banku. Deváťáci pilují finance jednou týdně v předmětu Finanční gramotnost. Podle škol má výuka financí smysl. „Žáci budou lépe připraveni do života,“ konstatovala zástupkyně ředitelky školy ve Městě Touškově Michaela Kohoutová s tím, že zdejší šesťáci, sedmáci a osmáci se potkávají se základy financí ve výchově k občanství nebo v matematice. „Učí se vypočítat úroky a v deváté třídě zúročí to, co nabyli předtím. Přecházejí tedy z teoretické části do praktické,“ uvedla Kohoutová.
„V předmětu rozumíme penězům učitelé využívají materiály, které jsme získali jako účastníci projektu. Žáci nejvíce oceňují nápad vytvořit virtuální rodiny. V nich si mohou vyzkoušet řešení situací z reálného života, porovnat své postoje a názory, vyměnit si zkušenosti. Pro mnohé z nich bylo poznání, za co vše musí rodina utrácet, velmi překvapivé. Ohlasy rodičů potvrzují, že děti o těchto hodináchdomahovoří amnohéz nich inspirují k tomu podívat se na vlastní účty,“ sdělila lektorka projektu Alena Kotrbová.

Rozumíme penězům v kraji V Plzeňském kraji finanční gramotnost vyučuje 12 základních škol: ZŠ Radnice, ZŠ Město Touškov, ZŠ Karla Vokáče Strašice, ZŠ Klatovy, 22. ZŠ Plzeň, ZŠ Stod, ZŠ Hrádek, ZŠ Dobřany, 28. ZŠ Plzeň, 17. ZŠ Plzeň, 14. ZŠ Plzeň a 13. ZŠ Plzeň.

Plzeňský deník – Plzeň-jih, sever | 22.3.2012 | Rubrika: Plzeňsko | Strana: 3 | Autor: MARTIN ŠVEC

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Mzdy v ČR za 2. čtvrtletí roku 2022

Průměrná měsíční hrubá mzda v České republice ve 2. čtvrtletí překročila hranici čtyřiceti tisíc, když dosáhla částky 40 086 Kč, což je v meziročním...

Průzkum finanční gramotnosti ČBA 2022

Česká bankovní asociace (ČBA) ve spolupráci s agenturou Ipsos opět přišla s výsledky měření finanční gramotnosti Čechů za rok 2022. Letos do průzkumu zařadili...

Jak chytře a efektivně na půjčky

Touha něco vlastnit nebo něco zažít je základním kamenem úvěrových reklam cílící na naše emoce a potřeby. V posledních letech byl boom hypotéčního byznysu, ale...