moneta logo
logo aisis

Rozumíme penězům se zapojilo do Global Money Week 


Již brzy přijde do Česka sedmý ročník Global Money Week (GMW), který proběhne 20. až 26. března 2023 a vyvrcholí konferencí s názvem Kompetence pro finanční zdraví a to 31.  března 2023 v Kongresovém centru České národní banky, kde se budou prezentovat nejen závěrečná hodnocení kampaně, ale také zapojené organizace, mezi kterými je i AISIS se svým programem Rozumíme penězům.

Co je Global Money Week

Projekt GMW je celosvětová oslava povědomí o penězích, která se koná každý rok v březnu.  Jak se píše v tiskové zprávě Ministerstva financí, cílem této tradiční celosvětové kampaně Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) je bojovat proti chudobě, podporovat finanční gramotnost a šířit osvětu v oblasti finanční prosperity napříč generacemi.

Global Money Week v Česku

V České republice je národním koordinátorem Ministerstvo financí, hlavními organizátory jsou EFPA ČR a yourchance o.p.s.  Kampaň podporuje i ČNB s MŠMT. Do organizace kampaně se tentokrát zapojila také Nadace České spořitelny. Její nabídku a další informace najdete na webu www.silnejsidikyvzdelavani.cz. Do akce se mohou zapojit všechny organizace podporující finanční vzdělávání. Aktivity pak mohou využívat všechny školy a dětské domovy, které mají zájem se zapojit, podporovat finanční gramotnost své mládeže a využít přednášek, workshopů, projektových dnů, webinářů, setkání s podnikateli a odborníky z finanční praxe.

Hlavní téma Global Money Week v roce 2023

Letošní ročník se zaměřuje na kompetence pro finanční zdraví. Smyslem připravovaných aktivit je posílit zdravé finanční návyky, které pomáhají se správně finančně rozhodovat v každodenním životě.

Prezidentka a spoluzakladatelka EFPA ČR Marta Gellová uvádí v článku ČNB podporuje GMW, že „pro všechny, kdo se do GMW zapojí, budou k dispozici metodické materiály pro projektové dny na různá finanční témata, jako jsou rodinné finance, finanční cíle či základy investování, a tradičně budou do programu zařazeny také oblíbené soutěže finanční gramotnosti a simulační hry“.

Global Money Week a Rozumíme penězům

Ano, Rozumíme penězům se zapojuje do této osvěty tématu peněz a školy si mohou již dnes objednávat projektové dny nebo odborné přednášky. Projektové dny rozvíjejí nejen finanční gramotnost, ale pomáhají pochopit důležitost čtenářské gramotnosti a posilují kritické myšlení. Rozumíme penězům celoročně vzdělává nejen děti a mládež, ale i pedagogy a sociálně slabé skupiny. Inspirujeme a probouzíme zájem o peníze, hledáme atraktivní způsoby, jak se učit hrou, vážně i zábavně rozšiřujeme a posilujeme finanční kompetence.

Semináře Rozumíme penězům pro učitele

Nabídku seminářů a webinářů pro ředitele a učitele mateřských, základních a středních škol naleznete na webu naší mateřské společnosti AISIS – www.aisis.cz. Nově pro vás máme dva akreditované semináře pro ředitele a učitele II. stupně ZŠ a SŠ – Učení se finanční gramotnosti a Jak nechybovat v peněžní gramotnosti.

Semináře vám pomohou posílit finanční kompetence, poskytnou příběhy a zkušenosti z praxe, předvedou, jak jednoduše a hravě aplikovat daná témata do výuky. Rovněž získáte podkladové materiály – prezentaci, metodiky i pracovní listy pro práci v hodinách se svými žáky a studenty.

Veronika Kalátová
Veronika Kalátová
Je konzultantka, mentorka a lektorka finančního vzdělávání. Je autorkou projektu Finanční zralost (www.financnizralost.cz). Veronika má více jak 25 let zkušenost ve finančním světě. Absolvovala MBA Finančního poradenství a pojišťovnictví na Ústavu práva a právní vědy a je držitelkou prestižního titulu EFA (European Financial Advisor).

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Exekuce v ČR

Exekutorská komora České republiky vytvořila projekt s názvem Otevřená data o exekucích, který informuje o nejrůznějších statistikách týkajících se exekucí občanů České republiky. K datu vydání...

Jak rozumně tvořit kapitál pro děti

Potomci, naše největší láska, která s sebou nese i starosti. Většina rodičů považuje své děti za hlavní smysl svého života, což způsobuje upřednostňování uspokojování...

Výsledky měření investiční gramotnosti 2023

Investiční gramotnost v Česku roste, ale stále více než dvě třetiny Čechů si v investicích nevěří. Zjištění pochází z Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala...