moneta logo
logo aisis

Rizikové e-shopy

Česká obchodní inspekce na základě výsledků svých šetření zveřejňuje pravidelně aktualizovaný seznam internetových obchodů, které považuje za rizikové pro spotřebitele. Ti se v případném sporu s nimi jen těžko domáhají svých práv. Zmíněné e-shopy pochybí často také nedodržováním nejrůznějších povinností uložených jim zákony. Česká obchodní inspekce v této oblasti spolupracuje se Seznam.cz a firmou ESET. Díky této spolupráci je umožněno uživatelům antiviru od firmy ESET a Seznam doplňků blokovat obchody uvedené ve zmíněném seznamu na elektronických zařízeních.

E-shopy zařazené na seznam rizikových internetových obchodů se kromě obvyklých nešvarů, jako jsou žádné, nedostačující či právním předpisům odporující obchodní podmínky, často proviňují tím, že budí u zákazníků dojem, že jde o český e-shop nebo e-shop ze zemí EU. Pravdou je, že bývají provozovány subjektem se sídlem v Číně. Vymahatelnost práva je pak pro českého spotřebitele v těchto případech velmi špatná až nemožná.

Česká obchodní inspekce svým seznamem upozorňuje i na internetové obchody, které byly z její strany pokutovány, jsou na ně časté stížnosti od zákazníků, nespolupracují s Českou obchodní inspekcí při mimosoudním řešení spotřebitelských sporů nebo není vůbec zřejmé, kdo je provozovatelem e-shopu.

Spotřebitel by si měl také dávat pozor na tak zvané nákupní galerie, které jen pro spotřebitele objednávají zboží u dalších dodavatelů opět z Číny s dlouho dodací lhůtou a pochybnou kvalitou dodávaných produktů, přestože inzerují, že je zboží ihned k dodání a na obrázcích nejeví známky nedostatečné kvality.

Stránky s rizikovými e-eshopy nabízí funkci vyhledávání. Díky ní si můžete ověřit, je-li vámi hledaný obchod součástí seznamu, případně jaká jsou zjištění České obchodní inspekce.

Podobný seznam nabízí i společnost dTest. V něm se můžete dozvědět, jak jednotliví prodejci přistupují k řešení sporů se zákazníky.

Seznam rizikových e-shopů České obchodní inspekce můžete nalézt zde.

Zdroje: www.coi.cz, www.vasestiznosti.cz

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Exekuce v ČR

Exekutorská komora České republiky vytvořila projekt s názvem Otevřená data o exekucích, který informuje o nejrůznějších statistikách týkajících se exekucí občanů České republiky. K datu vydání...

Jak rozumně tvořit kapitál pro děti

Potomci, naše největší láska, která s sebou nese i starosti. Většina rodičů považuje své děti za hlavní smysl svého života, což způsobuje upřednostňování uspokojování...

Výsledky měření investiční gramotnosti 2023

Investiční gramotnost v Česku roste, ale stále více než dvě třetiny Čechů si v investicích nevěří. Zjištění pochází z Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala...