moneta logo
logo aisis

Kramářská píseň dostala děti na letní školu finanční gramotnosti

Složili unikátní kramářskou píseň o penězích a vyhráli za to třídenní pobyt v letní škole finanční gramotnosti. Kdo? Žáci základní školy v Chrudimi a Myslibořicích na Vysočině.

Již pátý ročník soutěže, do které se zapojili žáci základních škol z celé České republiky, pořádá v rámci projektu Rozumímepenězům občanské sdružení AISIS ve spolupráci s GE Money Bank a GE Volunteers. Pardubickenovinky.cz informovala MgA. Martina Voráčková.

„Na rozdíl od některých zbytečností je finanční gramotnost v dnešní době skutečně důležité téma. Děti si v hodinách hrají na fiktivní rodiny, učí se, co vše zahrnuje rozpočet, s čím vším musí rodiče kalkulovat, co musí platit, jak spořit na budoucí výdaje,” přiblížil ředitel Základní školy Dr. J. Malíka v Chrudimi Zdeněk Brož. Právě sedmá třída chrudimské školy zvítězila i v soutěži o Letní školu. Na druhém místě se umístila devátá třída Základní a Mateřské školy Myslibořice.

Školy, které se chtějí do soutěže o pobyt na letní škole přihlásit, musí být zapojené v programu Rozumíme penězům a vyučovat finanční gramotnost. „Projekt v současnosti probíhá v devíti krajích České republiky a výukou dosud prošlo více než jednadvacet tisíc žáků,” uvedla Stanislava Křížová z občanského sdružení AISIS a manažerka projektu Rozumíme penězům.

Témata z finanční gramotnosti se prolínají výukou na prvním i druhém stupni základních škol. Patří mezi ně například zodpovědné zadlužování, spoření, pojištění, rozpočet rodiny, investice či svět financí.

Kramářská píseň byla na téma peněz

Dvě vítězné třídy vybírali organizátoři na základě soutěžního úkolu. Tím bylo tentokrát skládání vlastní kramářské písně s tématem světa financí. Třídyspolečně vymyslely příběh a text, zvolily si melodii, píseň nazpívaly a natočily jako video. Navíc vyráběly propagační leták se ztvárněním příběhu. Nejlepší písně vybírali zaměstnanci GE Money Bank na základě hlasování na svém vnitřním intranetu a veřejnost prostřednictvím Facebooku.

„Dvě nejlepší třídy s necelou padesátkou dětí vyhráli třídenní letní školu, všem ostatním přihlášeným školám jsme poslali deskové hry, kterou mohou využít i při výuce,” sdělila Stanislava Křížová.

Letní škola naučila děti i filmovat

Letošní letní škola se konala v malebné krajině Svobody nad Úpou v Krkonoších. Program byl zaměřený nejen na finanční vzdělávání, ale i na osobnostní a sociální výchovu.„Děti si užily spoustu teambuildingových aktivit v přírodě,pracovaly v týmech, učili se pracovat s technikou, jako jsou fotoaparáty, kamery, externí mikrofony, stativy, GPS. Pracovníci z banky jim pak během všech aktivit srozumitelnou a zábavnou formou vysvětlovaly různé pojmy a situace z oblasti financí, které pak využili k natáčení videa,” přiblížila program Zuzana Pokorná z GE Money Bank, která letní školu tradičně financovala.

Děti si vyzkoušely i roli filmařů a na základě daných klíčových hesel natáčely naučné video. „Naše skupina měla téma filmu dovolená a storno poplatky. Rozdělili jsme si role herců a režiséra. Mamkachtěla na Havaj, ale podle táty jsme na to neměli a nechtěli jsme si zbytečně půjčovat a zadlužovat se. Nakonec vyhrálo Chorvatsko, ale měli jsme úmrtí v rodině, takže jsme to museli stornovat. Moc nás to natáčení bavilo,” popsala jednu z modelových situací patnáctiletá Barbora Škodová ze školy v Myslibořicích.

Žáky baví i samotná  výuka finanční gramotnosti. Uvědomují si tak, že existuje domácí rozpočet, že je potřeba spořit a zbytečně se nezadlužovat. „Přijde mi, že je v dnešní době spoustu vynalézavých lidí, kteří se snaží ostatní podvést a okrást. Neměli bychom se nechat. Učili jsme se, že je například potřeba pozorně číst smlouvy. Hodně lidí to nedělá, vše podepíší a to je špatně,” dodala třináctiletá žákyně chrudimské základní školy Alžběta Novotná.

pardubickenovinky.cz | 15.6.2015 | Rubrika: regiony | Strana: 0 | Téma: GE Money – strategie, rozhovory, citace

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

DIP nebo penzijko, jak se rozhodnout?

První pilíře důchodového systému v ČR nás nutí si najít vlastní cestu tvořit kapitál na stáří. Nabídka produktů se státní podporou je dnes mnohem širší...

Jirka vysvětluje věci

Jirka vysvětluje věci je YouTube kanál Jiřího Burýška, na kterém můžete najít pořad stejného názvu obsahující desítky dílů o délce od několika minut až...

Pojištění majetku – povodeň a záplava

V dnešním článku se budeme věnovat pojistným rizikům skrývajícím se pod pojmy povodeň a záplava. Toto téma si zaslouží zvýšenou pozornost kvůli stále častějším extrémním...