moneta logo
logo aisis

Dovolená a DCC

Plánujete dovolenou v zahraničí, a ještě jste si nezrušili na vašich platebních kartách službu DCC? Je nejvyšší čas to udělat, jinak se vám dovolená může prodražit více jak o 10 %.

Služba DCC pochází z anglického obratu „Dynamic Currency Conversion“ (Dynamická konverze měny) a váže se na možnost platit debetní nebo kreditní kartou v měně karty (tedy v české koruně) u zahraničních obchodníků nebo při výběru ze zahraničního bankomatu tzv. ATM.

Hezky vypadající služba, která je ale pro klienta extrémně nevýhodná. Tato služba DCC, konverze cizí měny na českou, nabízí kurz, který je výrazně méně výhodný než kurz poskytovaný vaší bankou! V zahraničí vždy plaťte a vybírejte z bankomatů v originální měně – v měně toho státu!

V případě, že vám obchodník sám nastaví DCC službu a vy si toho nevšimnete, můžete v přepočtu zaplatit i přes 10 % víc, než je cena zboží. Následné reklamace jsou obvykle neúspěšné, neboť na stvrzence je uvedeno, že jste o nabídnutém kurzu byli informováni, a že jste s ním souhlasili.

JAK SE BRÁNIT?

  • Některé banky (Česká spořitelna, mBank, Fio banka, Reiffeisenbank) umožňují tuto službu blokovat přímo v nastavení platebních karet v internetovém bankovnictví či mobilní aplikaci. Pak se již nemusíte obávat, že vám obchodník/ATM službu naúčtuje. Obchodník ji i přesto nabídnout může, ale neuspěje, když je služba blokovaná. Jak službu zablokovat si můžete přečíst zde.
  • Jestliže službu DCC v nastavení internetového bankovnictví nevidíte, informujte se u své banky, zda je možné u vlastněných karet tuto službu blokovat.

Neumožňuje-li banka službu DCC blokovat:

  • Před platbou u pokladny si vždy vyžádejte platbu v domácí měně. Pokud již byl obchod uskutečněn, požádejte o storno platby.
  • U ATM volte výběr vždy bez konverze (without conversion), bez garantovaného kurzu (without guaranteed course) – vyhýbejte se volbě, když je uvedena už konkrétní částka v korunách!
Veronika Kalátová
Veronika Kalátová
Je konzultantka, mentorka a lektorka finančního vzdělávání. Je autorkou projektu Finanční zralost (www.financnizralost.cz). Veronika má více jak 25 let zkušenost ve finančním světě. Absolvovala MBA Finančního poradenství a pojišťovnictví na Ústavu práva a právní vědy a je držitelkou prestižního titulu EFA (European Financial Advisor).

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Legislativní změny v penzijním spoření

Co přináší legislativní změny všem, kteří mají potřebu si připravit investice na stáří? Jak moc se změní státní příspěvky do penzijních fondů? Využíváte tohoto...

Legislativní změny ve stavebním spoření

Jak moc ovlivní legislativní změny přístup klientů k top oblíbenému spořicímu produktu se státní podporou? Jaký dopad má úsporný vládní balíček pro konsolidaci veřejných financí...

Platba pomocí telefonního čísla

V České republice začala fungovat služba, která umožňuje přijímat i posílat peníze bez znalosti čísla bankovního účtu. Nově k tomu postačí pouze telefonní číslo. Služba se...