moneta logo
logo aisis

Dovolená a DCC

Plánujete dovolenou v zahraničí, a ještě jste si nezrušili na vašich platebních kartách službu DCC? Je nejvyšší čas to udělat, jinak se vám dovolená může prodražit více jak o 10 %.

Služba DCC pochází z anglického obratu „Dynamic Currency Conversion“ (Dynamická konverze měny) a váže se na možnost platit debetní nebo kreditní kartou v měně karty (tedy v české koruně) u zahraničních obchodníků nebo při výběru ze zahraničního bankomatu tzv. ATM.

Hezky vypadající služba, která je ale pro klienta extrémně nevýhodná. Tato služba DCC, konverze cizí měny na českou, nabízí kurz, který je výrazně méně výhodný než kurz poskytovaný vaší bankou! V zahraničí vždy plaťte a vybírejte z bankomatů v originální měně – v měně toho státu!

V případě, že vám obchodník sám nastaví DCC službu a vy si toho nevšimnete, můžete v přepočtu zaplatit i přes 10 % víc, než je cena zboží. Následné reklamace jsou obvykle neúspěšné, neboť na stvrzence je uvedeno, že jste o nabídnutém kurzu byli informováni, a že jste s ním souhlasili.

JAK SE BRÁNIT?

  • Některé banky (Česká spořitelna, mBank, Fio banka, Raiffeisenbank) umožňují tuto službu blokovat přímo v nastavení platebních karet v internetovém bankovnictví či mobilní aplikaci. Pak se již nemusíte obávat, že vám obchodník/ATM službu naúčtuje. Obchodník ji i přesto nabídnout může, ale neuspěje, když je služba blokovaná. Jak službu zablokovat si můžete přečíst zde.
  • Jestliže službu DCC v nastavení internetového bankovnictví nevidíte, informujte se u své banky, zda je možné u vlastněných karet tuto službu blokovat.

Neumožňuje-li banka službu DCC blokovat:

  • Před platbou u pokladny si vždy vyžádejte platbu v domácí měně. Pokud již byl obchod uskutečněn, požádejte o storno platby.
  • U ATM volte výběr vždy bez konverze (without conversion), bez garantovaného kurzu (without guaranteed course) – vyhýbejte se volbě, když je uvedena už konkrétní částka v korunách!
Veronika Kalátová
Veronika Kalátová
Je konzultantka, mentorka a lektorka finančního vzdělávání. Je autorkou projektu Finanční zralost (www.financnizralost.cz). Veronika má více jak 25 let zkušenost ve finančním světě. Absolvovala MBA Finančního poradenství a pojišťovnictví na Ústavu práva a právní vědy a je držitelkou prestižního titulu EFA (European Financial Advisor).

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Proč mít a využívat kreditní kartu    

Kreditní karta se často prezentuje obchodníky jako „železná rezerva“. Když nastane nouzová situace, může posloužit jako rychlá záchranná síť, avšak pokud nedokážete splatit dluh...

DIP nebo penzijko, jak se rozhodnout?

První pilíře důchodového systému v ČR nás nutí si najít vlastní cestu tvořit kapitál na stáří. Nabídka produktů se státní podporou je dnes mnohem širší...

Jirka vysvětluje věci

Jirka vysvětluje věci je YouTube kanál Jiřího Burýška, na kterém můžete najít pořad stejného názvu obsahující desítky dílů o délce od několika minut až...