moneta logo
logo aisis

Žáci složili nejlepší píseň o penězích

Chrudim – Žáci sedmé třídy Základní školy Dr. J. Malíka v Chrudimi dokázali, že nejenom rozumí penězům, ale jsou také dobrými hudebními skladateli, neboť jejich kramářská píseň o penězích zvítězila v celostátní soutěži.
Škola se již před časem zapojila do projektu Rozumíme penězům, který pořádá občanské sdružení AISIS, a finanční gramotnost se stala součástí výuky.
„Na rozdíl od některých zbytečností je finanční gramotnost v dnešní době skutečně důležité téma. Děti si v hodinách hrají na fiktivní rodiny, učí se, co vše zahrnuje rozpočet, s čím vším musí rodiče kalkulovat, co musí platit, jak spořit na budoucí výdaje,“ vysvětluje ředitel Základní školy Dr. J. Malíka v Chrudimi Zdeněk Brož.

Noty i slova

V rámci soutěže měli letos žáci za úkol složit kramářskou píseň o penězích – tedy vymyslet příběh a text, zvolit melodii a píseň nazpívat a natočit na video. „Dvě nejlepší třídy s necelou padesátkou dětí vyhrály třídenní letní školu,“ říká Stanislava Křížov ze sdružení AISIS.
Na letní školu spolu s chrudimskými žáky odjely děti ze Základní školy a Mateřské školy Myslibořice.

Zábava i poučení

Pestrým programem nabité dny letní školy se uskutečnily v malebné krajině Svobody nad Úpou v Krkonoších. Žáci však netrávili všechen čas jen sezením v lavicích při hodinách finančního vzdělávání, ale učili se pracovat s fotoaparátem, kamerou, mikrofonem nebo navigací GPS, což pak zúročili při natáčení naučných videí s finanční tematikou. Součástí denních aktivit byly i různé hry a soutěž.
Jedním tématem natáčených videí byla například dovolená. Každopádně účastníky letní školy bavila i samotná výuka, díky níž si uvědomili, že existuje domácí rozpočet, je potřeba spořit a zbytečně se nezadlužovat.
„Přijde mi, že je v dnešní době spoustu vynalézavých lidí, kteří se snaží ostatní podvést a okrást. Neměli bychom se nechat. Třeba jsme se učili, že je potřeba každou smlouvu pořádně pročíst. Hodně lidí to nedělá, vše podepíší a to je špatně,“ dodává třináctiletá Alžběta Novotná ze ZŠ Dr. Malíka Chrudim.

Chrudimský deník | 12.6.2015 | Rubrika: Chrudimsko | Strana: 2 | Autor: (lv) | Téma: GE Money – strategie, rozhovory, citace

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Konec falešných slev v obchodech

Ve všech typech obchodů od kamenných až po ty internetové se již nesetkáte se slevami, které neodpovídají skutečnosti. Obvyklá praxe některých obchodníků, kteří počítali slevu...

Nahlédnutí do metodiky II. stupně ZŠ

Děti jsou akční. Navíc, díky jednoduchému přístupu k informacím, nás často překvapují otázkami, které prověřují nejen naše znalosti, ale i trpělivost a snahu si...

Nahlédnutí do metodiky I. stupně ZŠ

Jak zatraktivnit finanční gramotnost pro žáky prvního stupně? Jak probudit zájem a zvědavost na téma peněz, které často bývá tématem tabu v rodinách? Jak zapojit...