moneta logo
logo aisis

Žáci složili nejlepší píseň o penězích

Chrudim – Žáci sedmé třídy Základní školy Dr. J. Malíka v Chrudimi dokázali, že nejenom rozumí penězům, ale jsou také dobrými hudebními skladateli, neboť jejich kramářská píseň o penězích zvítězila v celostátní soutěži.
Škola se již před časem zapojila do projektu Rozumíme penězům, který pořádá občanské sdružení AISIS, a finanční gramotnost se stala součástí výuky.
„Na rozdíl od některých zbytečností je finanční gramotnost v dnešní době skutečně důležité téma. Děti si v hodinách hrají na fiktivní rodiny, učí se, co vše zahrnuje rozpočet, s čím vším musí rodiče kalkulovat, co musí platit, jak spořit na budoucí výdaje,“ vysvětluje ředitel Základní školy Dr. J. Malíka v Chrudimi Zdeněk Brož.

Noty i slova

V rámci soutěže měli letos žáci za úkol složit kramářskou píseň o penězích – tedy vymyslet příběh a text, zvolit melodii a píseň nazpívat a natočit na video. „Dvě nejlepší třídy s necelou padesátkou dětí vyhrály třídenní letní školu,“ říká Stanislava Křížov ze sdružení AISIS.
Na letní školu spolu s chrudimskými žáky odjely děti ze Základní školy a Mateřské školy Myslibořice.

Zábava i poučení

Pestrým programem nabité dny letní školy se uskutečnily v malebné krajině Svobody nad Úpou v Krkonoších. Žáci však netrávili všechen čas jen sezením v lavicích při hodinách finančního vzdělávání, ale učili se pracovat s fotoaparátem, kamerou, mikrofonem nebo navigací GPS, což pak zúročili při natáčení naučných videí s finanční tematikou. Součástí denních aktivit byly i různé hry a soutěž.
Jedním tématem natáčených videí byla například dovolená. Každopádně účastníky letní školy bavila i samotná výuka, díky níž si uvědomili, že existuje domácí rozpočet, je potřeba spořit a zbytečně se nezadlužovat.
„Přijde mi, že je v dnešní době spoustu vynalézavých lidí, kteří se snaží ostatní podvést a okrást. Neměli bychom se nechat. Třeba jsme se učili, že je potřeba každou smlouvu pořádně pročíst. Hodně lidí to nedělá, vše podepíší a to je špatně,“ dodává třináctiletá Alžběta Novotná ze ZŠ Dr. Malíka Chrudim.

Chrudimský deník | 12.6.2015 | Rubrika: Chrudimsko | Strana: 2 | Autor: (lv) | Téma: GE Money – strategie, rozhovory, citace

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Exekuce v ČR

Exekutorská komora České republiky vytvořila projekt s názvem Otevřená data o exekucích, který informuje o nejrůznějších statistikách týkajících se exekucí občanů České republiky. K datu vydání...

Jak rozumně tvořit kapitál pro děti

Potomci, naše největší láska, která s sebou nese i starosti. Většina rodičů považuje své děti za hlavní smysl svého života, což způsobuje upřednostňování uspokojování...

Výsledky měření investiční gramotnosti 2023

Investiční gramotnost v Česku roste, ale stále více než dvě třetiny Čechů si v investicích nevěří. Zjištění pochází z Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala...