moneta logo
logo aisis

Z čeho se skládá cena benzínu

Proč zrovna jeden litr benzínu stojí tolik, kolik stojí? Co všechno má vliv na jeho konečnou cenu, kterou zaplatíme u čerpacích stanic?

Benzín se vyrábí z ropy a ta se nakupuje za americké dolary. Tudíž první, co vstupuje do ceny benzínu je cena samotné ropy, kterou prodávají těžební společnosti a její přeprava do České republiky do rafinerií, které z ropy benzín vyrobí. Při nákupu ropy hraje pak významnou roli také kurz české koruny k americkému dolaru.

Rafinérie vyrobí z ropy benzín a prodá jej čerpací stanici. Nechá si samozřejmě zaplatit za svoji práci a má z prodeje benzínu také nějaký zisk.

Čerpací stanice musí do ceny benzínu promítnout samozřejmě cenu, kterou za benzín zaplatí rafinerii, a pak svoji marži. Marže je rozdíl mezi tím, za co čerpací stanice benzín nakoupila, a za co jej prodává. Do své marže započítá svůj zisk a také samozřejmě svoje náklady, jako jsou třeba doprava benzínu na čerpací stanici, mzda obsluhy čerpací stanice a další. Obvyklou marží při ceně benzínu bývá 1 Kč za 1 litr.

Poslední, co vstupuje do ceny benzínu, jsou daně. Stát uvaluje na benzín dvě různé daně. První z nich je spotřební daň. Ta je dána přesnou částkou 12,84 Kč za 1 litr benzínu. K ceně benzínu čerpací stanice připočítá právě spotřební daň a následně k vypočítané částce přičte ještě druhou daň a to 21 % daně z přidané hodnoty (DPH). Tím se stává cena pro zákazníka konečnou.

Při ceně benzínu 50 Kč za 1 litr benzínu u čerpací stanice můžeme vypočítat, kolik z této částky připadne státu na daních.

50 : 121 = 0,4132            0,4132 x 21 = 8,68

8,68 Kč (DPH) + 12,84 Kč (spotřební daň) = 21,52 Kč

Z výpočtu vyplývá, že daně činí 21,52 Kč při ceně benzínu 50 Kč. Kdyby stát zrušil daně u benzínu, tak by zákazníky u čerpací stanice stál 28,48 Kč za 1 litr.

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Pojištění majetku – povodeň a záplava

V dnešním článku se budeme věnovat pojistným rizikům skrývajícím se pod pojmy povodeň a záplava. Toto téma si zaslouží zvýšenou pozornost kvůli stále častějším extrémním...

Důležitost finančního plánu

Život nabízí mnoho radostných okamžiků, ale také nejistot a nečekaných událostí. Jak bychom měli reagovat na tyto proměnlivé situace z finančního hlediska? Jak efektivně...

Vývoj mezd v České republice

Průměrná mzda a medián Český statistický úřad vydal nejnovější statistiky v oblasti mezd. Průměrná mzda ve 4. čtvrtletí roku 2023 dosáhla výše 46 013 Kč, což v čistém...