moneta logo
logo aisis

Z čeho se skládá cena benzínu

Proč zrovna jeden litr benzínu stojí tolik, kolik stojí? Co všechno má vliv na jeho konečnou cenu, kterou zaplatíme u čerpacích stanic?

Benzín se vyrábí z ropy a ta se nakupuje za americké dolary. Tudíž první, co vstupuje do ceny benzínu je cena samotné ropy, kterou prodávají těžební společnosti a její přeprava do České republiky do rafinerií, které z ropy benzín vyrobí. Při nákupu ropy hraje pak významnou roli také kurz české koruny k americkému dolaru.

Rafinérie vyrobí z ropy benzín a prodá jej čerpací stanici. Nechá si samozřejmě zaplatit za svoji práci a má z prodeje benzínu také nějaký zisk.

Čerpací stanice musí do ceny benzínu promítnout samozřejmě cenu, kterou za benzín zaplatí rafinerii, a pak svoji marži. Marže je rozdíl mezi tím, za co čerpací stanice benzín nakoupila, a za co jej prodává. Do své marže započítá svůj zisk a také samozřejmě svoje náklady, jako jsou třeba doprava benzínu na čerpací stanici, mzda obsluhy čerpací stanice a další. Obvyklou marží při ceně benzínu bývá 1 Kč za 1 litr.

Poslední, co vstupuje do ceny benzínu, jsou daně. Stát uvaluje na benzín dvě různé daně. První z nich je spotřební daň. Ta je dána přesnou částkou 12,84 Kč za 1 litr benzínu. K ceně benzínu čerpací stanice připočítá právě spotřební daň a následně k vypočítané částce přičte ještě druhou daň a to 21 % daně z přidané hodnoty (DPH). Tím se stává cena pro zákazníka konečnou.

Při ceně benzínu 50 Kč za 1 litr benzínu u čerpací stanice můžeme vypočítat, kolik z této částky připadne státu na daních.

50 : 121 = 0,4132            0,4132 x 21 = 8,68

8,68 Kč (DPH) + 12,84 Kč (spotřební daň) = 21,52 Kč

Z výpočtu vyplývá, že daně činí 21,52 Kč při ceně benzínu 50 Kč. Kdyby stát zrušil daně u benzínu, tak by zákazníky u čerpací stanice stál 28,48 Kč za 1 litr.

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Velké změny v zárukách a reklamacích

Významné novely zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku účinné od 6. 1. 2023 kromě nových povinností obchodníků při uvádění slev a omezení uzavírání...

Konec falešných slev v obchodech

Ve všech typech obchodů od kamenných až po ty internetové se již nesetkáte se slevami, které neodpovídají skutečnosti. Obvyklá praxe některých obchodníků, kteří počítali slevu...

Nahlédnutí do metodiky II. stupně ZŠ

Děti jsou akční. Navíc, díky jednoduchému přístupu k informacím, nás často překvapují otázkami, které prověřují nejen naše znalosti, ale i trpělivost a snahu si...