moneta logo
logo aisis

Spořicí účet

Již sám název hovoří, že se jedná o účet, kam lze odkládat finanční prostředky za účelem spoření. Úroky bývají připisovány měsíčně a podléhají 15% dani, která je stržena z připsaných úroků automaticky. Nespornou výhodou spořicího účtu je, že lze finanční prostředky na něm uložené vybrat kdykoli. Naopak nevýhodou je, že zhodnocení nedosahuje výše inflace. Tím pádem peníze na spořicím účtu ztrácejí postupně svoji kupní sílu.

Vždy je nutné prostudovat konkrétní podmínky daného spořícího účtu. Jednotlivé nabídky bank se liší co do výše úrokové sazby a také do výše limitu vkladu, který je stanovenou úrokovou sazbou úročen. Výše úrokové sazby se v průběhu času může měnit. Na rozdíl od termínovaného vkladu nebývá garantována po určitou dobu.

Spořicí účet je vhodný k odkládání finančních prostředků, kterým se říká pohotovostní rezerva. Jsou to peníze, které můžete v brzké době potřebovat. Je lepší je mít na spořicím účtu, než je nechat neúročeny na klasickém bankovním účtu.

Peníze na spořicím účtu jsou automaticky ze zákona pojištěny do výše 100 tisíc eur.

Při posuzování nabídek spořicích účtů dejte také pozor na případné poplatky spojené se zřízením, vedením a zrušením účtu či poplatek za převod peněz na jiný účet. Standartně se takové poplatky vůbec neúčtují.

Předchozí článekTermínovaný vklad
Další článekStavební spoření
Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Projektový den Hospodaření domácnosti

Základním stavebním kamenem finanční spokojenosti je o umění správně hospodařit se svými penězi. Ministerstvo školství ve svých standardech finanční gramotnosti pro základní vzdělávání má...

Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2023

V rámci projektu Letní škola Rozumíme penězům vznikla publikace s názvem Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2023. Najdete v ní třináct metodických materiálů určených pro výuku žáků...

Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2022

V roce 2022 jsme v projektu Rozumíme penězům vytvořili publikaci s názvem Inspirace pro výuku finanční gramotnosti, která obsahuje sedmnáct metodických materiálů. Publikace vznikla jako výběr z...