Spořicí účet

Již sám název hovoří, že se jedná o účet, kam lze odkládat finanční prostředky za účelem spoření. Úroky bývají připisovány měsíčně a podléhají 15% dani, která je stržena z připsaných úroků automaticky. Nespornou výhodou spořicího účtu je, že lze finanční prostředky na něm uložené vybrat kdykoli. Naopak nevýhodou je, že zhodnocení nedosahuje výše inflace. Tím pádem peníze na spořicím účtu ztrácejí postupně svoji kupní sílu.

Vždy je nutné prostudovat konkrétní podmínky daného spořícího účtu. Jednotlivé nabídky bank se liší co do výše úrokové sazby a také do výše limitu vkladu, který je stanovenou úrokovou sazbou úročen. Výše úrokové sazby se v průběhu času může měnit. Na rozdíl od termínovaného vkladu nebývá garantována po určitou dobu.

Spořicí účet je vhodný k odkládání finančních prostředků, kterým se říká pohotovostní rezerva. Jsou to peníze, které můžete v brzké době potřebovat. Je lepší je mít na spořicím účtu, než je nechat neúročeny na klasickém bankovním účtu.

Peníze na spořicím účtu jsou automaticky ze zákona pojištěny do výše 100 tisíc eur.

Při posuzování nabídek spořicích účtů dejte také pozor na případné poplatky spojené se zřízením, vedením a zrušením účtu či poplatek za převod peněz na jiný účet. Standartně se takové poplatky vůbec neúčtují.

Předchozí článekTermínovaný vklad
Další článekStavební spoření
Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Zvládnu splácet hypotéku?

Česká národní banka na svých webových stránkách připravila pro zájemce o hypoteční úvěr online kalkulačky, které pomáhají zodpovědět potenciálním žadatelům o hypoteční úvěr tři...

Rozpočet v apce

Jak na pořádek ve svých penězích? Jak se neztratit ve svých výdajích? Jak mít finance pod kontrolou? Říká se dobrý hospodář má zcela pod kontrolou...

Průzkum Rozumíme penězům mezi dvanáctiletými dětmi

Zajímá vás, jak na osobní finance nahlížejí dvanáctileté děti? Rozumíme penězům uskutečnil během května letošního roku anonymní průzkum mezi padesáti žáky šestého ročníku základní...