moneta logo
logo aisis

Jak bezpečné je mít peníze uloženy v bance

Napadla vás někdy otázka, co by se stalo, kdyby banka, ve které máte uloženy své peníze zkrachovala? Následující řádky vám přináší podrobnou odpověď na to, jak by se v takovém případě postupovalo.

V České republice existuje Garanční systém finančního trhu, jehož součástí je Fond pojištění vkladů. Tento fond vyplácí náhradu z vkladů klientů finančních institucí, které krachují. A kde na to Fond pojištění vkladů vezme peníze? Všechny české banky, stavební spořitelny, spořitelní a úvěrní družstva a pobočky bank, z jiného než členského státu Evropské unie, do něj přispívají pravidelnými ročními platbami.

Pokud máte peníze u poboček zahraničních bank se sídlem v Evropské unii, jsou vaše vklady pojištěny v zemi sídla banky minimálně za stejných podmínek jako u bank se sídlem v České republice.

Kdo je automaticky pojištěn?
Pojištěny jsou vklady občanů, ale i firem a malých obcí.

Jaké vklady jsou pojištěny?
Vklady na běžných účtech, spořicích účtech, termínovaných účtech, vkladových účtech a vkladních knížkách. Ostatní peníze u finančních institucí pojištěny nejsou.

Kolik peněz máte pojištěno?
Je to 100 % vkladu do výše 100.000 eur na jednoho klienta u jedné finanční instituce. Ve výjimečných případech i do 200.000 eur. To platí jen pro občany, za předpokladu, že takto vysoká částka byla na účet připsána v předchozích 3 měsících před vyhlášením krachu banky. Navíc je zde podmínka, že se musí jednat o prostředky získané za prodej vlastního bydlení, z dědictví, z peněz získaných rozvodem manželství nebo z pojistného plnění za poškozené zdraví či smrt.

Zdroj: Garanční systém finančního trhu

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Test finanční gramotnosti pro základní školy

Jaký je dopad finančního vzdělávání na skutečné znalosti a dovednosti žáků? Jsou podněty a diskuse o penězích ve školách a v rodinách dostačující pro přípravu...

Rozumíme penězům se zapojilo do Global Money Week 

Již brzy přijde do Česka sedmý ročník Global Money Week (GMW), který proběhne 20. až 26. března 2023 a vyvrcholí konferencí s názvem Kompetence pro...

Nové akreditované semináře pro ZŠ a SŠ

Jdeme s dobou, přinášíme novinky, informujeme vás o změnách zákonů a připravujeme edukativní materiály na aktuální témata. Rozumíme penězům má snahu každý rok rozšiřovat svou...