moneta logo
logo aisis

Se svými financemi nehazardujte!

Znáte pravidla bezpečného kontaktu s bankou? Jsou jednoduchá a vyplatí se je používat

Když má člověk u sebe peněženku plnou bankovek, chrání ji jako oko v hlavě. S penězi na bankovním účtu však někdy zbytečně hazardujeme.
Přitom stačí dodržovat několik základních pravidel a pravděpodobnost, že nepovolaná osoba se dostane k uloženým penězům, bude minimální. Nejdůležitější je nepoužívat k přístupu na účet nechráněný počítač či mobil, nikomu nesvěřovat hesla ani osobní údaje.
Dnes už není zvykem chodit do banky a stále více lidí spravuje své finance na dálku. Je to rychlé a pohodlné, ale je potřebné dbát na bezpečnost.
Referentka za přepážkou nás dřív poznala i bez občanského průkazu, ale prostřednictvím mobilu nebo počítače se k penězům mohou snadno dostat i podvodníci, pokud jim to neopatrností umožníme. Učí se o tom i děti ve škole. Například v rámci jednoho z největších projektů finančního vzděláváníRozumíme penězům“, který realizuje GE Money Bank a občanské sdružení AISIS.
Základní pravidlo bezpečného kontaktu s bankou zní, že k přístupu na konto se nesmí nikdy používat neznámý elektronický prostředek.
Platby z počítače v hotelové hale, v internetové kavárně nebo z půjčeného mobilu mohou člověku pořádně zkomplikovat život.
Všechny nástroje používané k přístupu do internetového bankovnictví bychom měli chránit ochrannými a antivirovými programy, které jsou průběžně aktualizovány. Po ukončení operace je nutné se z účtu standardně odhlásit.

Jen ne důvěrnosti

Další důležité pravidlo říká, že nesmíme nikomu a pod žádnou záminkou sdělovat přístupová hesla k bankovnímu účtu, kód PIN k platební kartě, ani žádné osobní údaje, i kdybychom k tomu byli vyzýváni e­mailem, který se tváří jako zpráva z banky.
Je dobré dávat si pozor i na zdánlivě nevinné telefonáty, v nichž agent na druhém konci linky nabízí například výhodnou půjčku, a přitom požaduje číslo účtu nebo platební karty. „Banky tímto způsobem se zákazníky nekomunikují.
Má­li oslovený pochybnosti o pravosti hovoru, má slušně odmítnout poskytování jakýchkoli informací a v bance si pak ověřit, o co vlastně jde,“ radí Iva Štylerová, manažerka GE Money Bank.
Ochranu přístupu zvyšuje občasná změna hesla. Nikdy by v něm nemělo figurovat datum narození ani jméno.
Vhodná je kombinace písmen, znaků a číslic, například „peni@zky0moje“. Nejlepší je uložit si heslo pouze do paměti. Kdo ji má děravou, musí najít jinou skrýš.
Pro zabezpečení finančních operací prostřednictvím internetového bankovnictví existuje několik způsobů autorizace. Nejběžnější je zasílání kódu přímo do mobilu.
Dalšími možnostmi jsou autorizace pomocí čipové karty či autentizačního kalkulátoru. Pro kontrolu si lze domluvit posílání krátkých textových zpráv o každé operaci, která proběhla na účtu.

Opatrnost se vyplácí

Důležitým přístupovým kanálem k prostředkům na účtu jsou i platební karty. Pro ně platí zvláštní bezpečnostní pravidla. Že nikomu nesmíme sdělovat zvolený kód PIN, psát si ho na kartu nebo do peněženky, to ví snad už každý. Kartu není radno spustit z dohledu. Kdo ze sebe dělá v baru světáka, nonšalantně položí kartu na tácek s účtem a nechá vrchního, aby ji odnesl, koleduje si o problém.
Když zadáváme identifikační číslo karty v pokladně obchodu, nikoho nenecháme nakukovat přes rameno.
U bankomatu se vyplatí přikrýt ruku, která číslo vyťukává.
Čas od času se vyskytují případy, kdy podvodníci namontují do horní části bankomatu kameru a údaje sledují.
Pro větší bezpečnost je dobré kód PIN občas změnit.
Banky i v tomto případě nabízejí zasílání krátkých textových zpráv pro informaci.
Majitel karty dostává po každé platbě avízo kde, kolik a za co se kartou platilo. Může tak okamžitě odhalit zneužití karty a zablokovat ji.

„Kartu neradno spustit z dohledu. Kdo ze sebe dělá v restauraci světáka, nonšalantně položí kartu na tácek s účtem a nechá vrchního, aby ji odnesl, koleduje si o problém.“

 

Plzeňský deník | 4.5.2015 | Rubrika: Příloha – Moje peníze – Investování | Strana: 54 | Autor: SVĚTLANA RYSKOVÁ | Téma: GE Money – strategie, rozhovory, citace

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Legislativní změny v penzijním spoření

Co přináší legislativní změny všem, kteří mají potřebu si připravit investice na stáří? Jak moc se změní státní příspěvky do penzijních fondů? Využíváte tohoto...

Legislativní změny ve stavebním spoření

Jak moc ovlivní legislativní změny přístup klientů k top oblíbenému spořicímu produktu se státní podporou? Jaký dopad má úsporný vládní balíček pro konsolidaci veřejných financí...

Platba pomocí telefonního čísla

V České republice začala fungovat služba, která umožňuje přijímat i posílat peníze bez znalosti čísla bankovního účtu. Nově k tomu postačí pouze telefonní číslo. Služba se...