moneta logo
logo aisis

Podnikatelé na rodičovské dovolené

Když nebudete vydělávat, raději pozastavte živnost

Pan Erpéčko z projektu Rozumíme penězům připomíná podnikatelkám: na mateřské vydělávat nesmíte, na rodičovské musíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění.Magda je překladatelka a odjakživa pracovala na volné noze. Nestěžovala si – práce bylo většinou dost, a když chtěla mít volno, prostě si je udělala. Být osobou samostatně výdělečně činnou jí připadalo jako to nejpraktičtější uspořádání na světě.
Po třicítce se však její úvahy začaly čím dál tím víc ubírat směrem k rodině a dítěti. S manželem Honzou se rozhodla, že až miminko přijde, bude se snažit co nejdéle být mámou na plný úvazek. Netrvalo dlouho, na těhotenském testu se vylouply dvě čárky a po devíti měsících na svět přišel malý Honzík. Magda se s vervou vrhla do mateřských povinností. V Honzíkových pěti měsících si šla zvolit tříletou variantu rodičovského příspěvku. Řekla si, že občas by po večerech trochu pracovat mohla, ale ještě dlouho se nebude chtít vracet do práce naplno. Při obíhání úřadů zjistila překvapivou věc: jako na OSVČ se na ni vztahuje povinnost během rodičovské dovolené platit zálohy na důchodové i zdravotní pojištění, a to ve výši, jakou jí vyměřili podle posledního daňového přiznání. V jejím případě šlo o čtyři tisíce měsíčně. Magdu to zaskočilo. „Takže stát mi pošle sedm a půl tisíce a já mu pak obratem čtyři tisíce na pojistkách vrátím? A z čeho mám s dítětem žít?“ Na to úřednice odpověď neměla. To byly vyhlídky! Budou mít tak málo peněz, že by se Magda měla k práci vrátit radši hned.
Naštěstí má Magda účetního, se kterým spolupracuje už několik let. Ten jí vysvětlil, že skutečně zálohy platit musí, ale slíbil jí, že to nebude nadlouho. „Teď máme listopad. Hned v lednu podáme daňové přiznání. Pracovala jste jen pět měsíců z roku, takže uvidíte, že jste si vydělala málo. Navíc teď budete na rodičovské, takže budete mít podnikání jen jako
vedlejší pracovní činnost a zálohy se vám sníží na minimum. Ono nebude tak zle.“
Nakonec měl účetní pravdu. Magdě vyměřili zálohy zhruba dva tisíce korun a v pohodě si na ně vydělala překlady, když malý Honzík spal. Přesto si poprvé v životě říkala, že být zaměstnancem má něco do sebe – minimálně si člověk ušetří spoustu nemilých překvapení a běhání po úřadech.

Rady pana Erpéčka

Narození dítěte je samozřejmě především radost, ale bohužel s sebou nese také mnoho vyřizování a papírování, a to obzvlášť v případě matek – osob samostatně výdělečně činných. A občas se můžete dopustit i nejrůznějších omylů.
* Jelikož jste vlastně na nemocenské, během mateřské nesmíte sama vykonávat výdělečnou činnost. Například majitelka firmy za sebe musí určit zástupce, který práci udělá. * Navíc také nemůžete předpokládat, že každá podnikatelka bude moct nastoupit na mateřskou a pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Tyto dávky se totiž vypočítávají z nemocenského pojištění, které je dobrovolné a mnoho OSVČ si ho vůbec neplatí.
Dříve stačilo platit si devět měsíců tisícovku nemocenské pojištění a žena se mohla těšit na mateřskou přesahující dvacet tisíc. To se dnes už nevyplatí – od začátku roku 2011 se totiž musí k nemocenskému platit adekvátně vysoké sociální pojištění, a to jde v takovém případě do desítek tisíc korun měsíčně.
* Pokud víte, že během mateřské a rodičovské nehodláte pracovat, je asi lepší živnost pozastavit. Pak státu nemusíte platit nic. Hodláteli pokračovat ve své práci, raději podnikání nepřerušujte a smiřte se s tím, že nejméně pár stovek každý měsíc na odvodech zaplatíte. * Dokážete-li, že vám během rodičovské oproti dřívějšku klesly příjmy alespoň o třetinu, budete platit zálohy menší než dřív. Na druhou stranu jste a budete paní svého pracovního času, a na tom přece obzvlášť u matek záleží nejvíc.

***

FAKTA O projektu * projekt finančního vzdělávání Rozumíme penězům je určen učitelům a žákům základních škol * projekt rozvíjí občanské sdružení AISISGE Money Bank * www.rozumimepenezum.cz. Pan Erpéčko * v příloze Peníze MF DNES se budete pravidelně setkávat s radami pana Erpéčka (R. P. jako Rozumíme penězům), který vypráví příběhy svých sousedů * seriál je určen pro rodiče, aby měli příležitost s dětmi hovořit o financích * dnes se můžete zamyslet nad příběhem podnikatelky, která zjistila, že i na rodičovské musí platit státu.

Mladá fronta DNES | 31.1.2012 | Rubrika: Ekonomika – peníze | Strana: 7 | Autor: Lucie Horáčková

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Čechy přehlížený finanční pojem TER

V dnešním článku si představíme jeden z důležitých pojmů z finanční oblasti, který představuje zkratka TER. Jde o pojem pro širokou veřejnost málo známý a osvětou...

Jak se Češi starají o finanční gramotnost svých dětí

Průzkum agentury Perfect Crowd pro Asociaci pro kapitálový trh České republiky zjišťoval, jestli Češi sami vzdělávají své děti v oblasti osobních financí a jakým způsobem...

Vývoj mezd ve 2. čtvrtletí 2024

Český statistický úřad zveřejnil nové údaje týkající se výše mezd v České republice a to za 2. čtvrtletí letošního roku. Průměrná mzda se ve sledovaném...