moneta logo
logo aisis

Limity platebních karet

Každá platební karta, ať už ta debetní či kreditní, má různé limity. Ty určují hranice, jak velkou finanční částku můžete prostřednictvím platební karty realizovat v jeden den. Výše jednotlivých limitů nejsnáze zjistíte v internetovém či mobilním bankovnictví a prostřednictvím bankomatu.

Každá platební karta má limity přednastavené. Zde je rozdíl, zdali se jedná o platební kartu dospělého člověka nebo dítěte. U dětí do 14 let jsou limity nastaveny výrazně níže. Všechny limity lze volitelně snížit i zvýšit. Banky nabízejí i týdenní limity či souhrnný limit pro všechny způsoby použití platební karty.

Druhy limitů platební karty

  • Limit pro výběr hotovosti

Patří sem výběr hotovosti z bankomatu a výběr hotovosti prostřednictvím karty na přepážce banky.

  • Limit pro platby u obchodníků

Tento limit zahrnuje platby u obchodníků prostřednictvím jejich platebních terminálů, nejčastěji v kamenných obchodech. Některé banky mají sloučený limit pro výběr hotovosti a platby u obchodníků.

  • Limit pro platby na internetu

Zde se jedná především o platby kartou na internetu, ať už používáte mobilní telefon, tablet nebo počítač.

Jak vysoké mít limity

Limity je dobré nemít příliš vysoké z důvodu bezpečí pro případ zneužití karty při její ztrátě či odcizení. Ideální je nastavit je tak, aby umožňovaly běžné používání platební karty při každodenním životě bez omezení. Pro případ mimořádné jednorázové platby, která překračuje nastavený limit, banky nabízejí dočasný limit, kdy lze nastavit zvýšený limit třeba jen na několik hodin. Po uplynutí nastavené doby se tento dočasný limit zruší sám. Pokud vaše banka dočasné limity nenabízí, pak je dobré před vyšší platbou limit zvýšit a následně po provedení platby z bezpečnostních důvodů zase snížit na předchozí úroveň.

Limit kreditní karty

U kreditní karty, která je ve své podstatě druhem úvěru, je ještě nastaven celkový limit takzvaný úvěrový rámec. Ten určuje, kolik prostřednictvím kreditní karty může klient celkově vyčerpat finančních prostředků. Tento limit stanovuje banka dle příjmů klienta a jeho platební schopnosti a serióznosti. Limity mohou být od řádu nižších desetitisíců až po statisíce.

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Exekuce v ČR

Exekutorská komora České republiky vytvořila projekt s názvem Otevřená data o exekucích, který informuje o nejrůznějších statistikách týkajících se exekucí občanů České republiky. K datu vydání...

Jak rozumně tvořit kapitál pro děti

Potomci, naše největší láska, která s sebou nese i starosti. Většina rodičů považuje své děti za hlavní smysl svého života, což způsobuje upřednostňování uspokojování...

Výsledky měření investiční gramotnosti 2023

Investiční gramotnost v Česku roste, ale stále více než dvě třetiny Čechů si v investicích nevěří. Zjištění pochází z Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala...