moneta logo
logo aisis

Kouzlo složeného úročení

Většina lidí ví, že úrok je odměna za půjčení peněz. Může se jednat o úrok placený klientem bance za půjčení peněz prostřednictvím půjčky či úvěru nebo obráceně úrok z vkladů pro klienta banky. A právě u úroků z vkladů na různých spořicích nebo investičních produktech je zajímavý přívlastek „složený“.

Podstatou složeného úročení je, že v okamžiku kdy jsou ke vkladu připsány úroky, se v dalším období úročí nejen původní vklad, ale i již připsané úroky. Složené úročení jsou tedy jinými slovy úroky z úroků. Toto složené úročení je zajímavé z dlouhodobého pohledu.

Jako příklad si můžeme uvést dva muže Petra a Pavla. Pro tyto účely a zjednodušení si odmyslíme případnou povinnost platit z úroků daně, riziko a vliv inflace na úspory.

Příklad 1:

  • Petr vložil na spořicí účet 100 000 Kč a nechal je tam ležet tři roky. Úrok byl po celou dobu 3 % p. a. s tím, že se úroky připisují měsíčně. Tím pádem každý další měsíc banka počítala Petrovi úroky nejen z vkladu, ale také z již připsaných úroků. Po 5 letech bude mít Petr na účtu 116 162 Kč.
  • Pavel investoval 100 000 Kč do firmy svého bratra, který mu slíbil, že mu je po 5 letech vrátí s tím, že mu vyplatí i úrok 3 % za každý rok. Pavel by měl tedy nárok na 115 000 Kč.

Příklad 2:

  • Petr si spoří na důchod. Investuje do akcií pravidelně měsíčně 5 000 Kč. Počítá s tím, že bude spořit 30 let. Budeme-li předpokládat, že z dlouhodobého hlediska mu jeho investice bude přinášet v průměru výnos 7 % ročně, bude hodnota jeho investice po 30 letech 6 099 854 Kč. Celková investovaná částka by činila přitom 1 800 000 Kč.
  • Pavel si začal spořit na důchod později. Investuje stejně jako Petr jen vyšší částku a to 15 000 Kč měsíčně a počítá, že tak bude činit 10 let. Celková investovaná částka bude tedy stejná jako u Petra. Hodnota jeho investice bude na konci však „pouze“ 2 596 217 Kč. A to díky kouzlu složeného úročení.
Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Velké změny v zárukách a reklamacích

Významné novely zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku účinné od 6. 1. 2023 kromě nových povinností obchodníků při uvádění slev a omezení uzavírání...

Konec falešných slev v obchodech

Ve všech typech obchodů od kamenných až po ty internetové se již nesetkáte se slevami, které neodpovídají skutečnosti. Obvyklá praxe některých obchodníků, kteří počítali slevu...

Nahlédnutí do metodiky II. stupně ZŠ

Děti jsou akční. Navíc, díky jednoduchému přístupu k informacím, nás často překvapují otázkami, které prověřují nejen naše znalosti, ale i trpělivost a snahu si...