moneta logo
logo aisis

Když mi bez písemné smlouvy zaplatí za můj článek, který otisknou v novinách, musím tento příjem danit?

Už nemusíte. Malý příjem, který Vám přibyl na účet, už je zdaněný 15% daní a ani později jej neuvádíte v ročním zúčtování daně. Autorské honoráře (týká se i honorovaných příspěvků do českých časopisů, včetně internetových, rozhlasu a televize) jsou do 7.000 Kč měsíčně u jednoho vydavatele daněny srážkovou daní. Nad tuto hranici už se na ně hledí jako na příjmy z podnikání (strhává se záloha na daň). Pozor, nelze je zahrnout do tzv. ostatních příjmů podle § 10 zákona o daních z příjmů, tj. nejsou nikdy osvobozeny od daně, ani když jsou nahodilé.

 

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Exekuce v ČR

Exekutorská komora České republiky vytvořila projekt s názvem Otevřená data o exekucích, který informuje o nejrůznějších statistikách týkajících se exekucí občanů České republiky. K datu vydání...

Jak rozumně tvořit kapitál pro děti

Potomci, naše největší láska, která s sebou nese i starosti. Většina rodičů považuje své děti za hlavní smysl svého života, což způsobuje upřednostňování uspokojování...

Výsledky měření investiční gramotnosti 2023

Investiční gramotnost v Česku roste, ale stále více než dvě třetiny Čechů si v investicích nevěří. Zjištění pochází z Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala...