moneta logo
logo aisis

Jirka vysvětluje věci

Jirka vysvětluje věci je YouTube kanál Jiřího Burýška, na kterém můžete najít pořad stejného názvu obsahující desítky dílů o délce od několika minut až po půl hodinu mimo jiné i o financích. Pořad vychází od října roku 2020 nejprve jako součást Mall.tv a později nezávisle. Lze jej najít i na Streamu.

Jednotlivá videa se týkají různých témat z mnoha oborů, jako jsou zeměpis, fyzika, biologie či politika. Mnoho z nich však zasahuje i do tématu finanční gramotnosti. Problémy do kterých se ve svých videích Jirka pouští, se snaží podrobně a srozumitelně vysvětlovat. Některá videa Jiřího Burýška již přesáhla i milion zhlédnutí a stále na jeho kanále přibývají další.

Jiří Burýšek je mladý český novinář a youtuber. V roce 2020 získal Novinářskou cenu a v roce 2023 cenu Czech Social Awards v kategorii Young Impact. Jeho YouTube kanál má 381 tisíc odběratelů.

Poslal jsem podvodníkovi 300.000 Kč

Dozvíte se, jak podvodníci lákají z lidí peníze na falešné investice, a jak se přes vzdálený přístup k počítači dostávají k údajům, které jim umožní vás okrást.

Jak funguje nejčastější podvod s energiemi

Dozvíte se, kdo to jsou energošmejdi, a jak dokáží díky smlouvám na dodávky energií okrádat především starší lidi.

Nechal jsem se podvést, abych zjistil, jak to funguje

V tomto díle zjistíte, jak to vypadá, když vám zavolá podvodník, který se představí jako pracovník vaší banky.

Proč je v Praze tolik bankomatů ATM

V Praze se nachází přes dvě stovky bankomatů označených ATM společnosti Euronet a často jsou umístěny nelegálně na památkách.

Chystáte se podnikat? Pozor na šmejdy

V tomto díle Jirka vysvětluje, kdo to jsou katalogové firmy a jak lákají především z podnikatelů peníze.

Přišel mi přeplatek na dani, jenže je to podvod.

Podívejte se, jak vypadá nový druh podvodu, který se šíří Českem.

Jak fungují podvodné televizní hry

Na některých televizních stanicích v Česku se objevují hry, které nabízejí možnost finanční výhry. Podívejte se, jak takové hry doopravdy fungují.

Zdroj: YouTube kanál Jirka vysvětluje věci

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Proč mít a využívat kreditní kartu    

Kreditní karta se často prezentuje obchodníky jako „železná rezerva“. Když nastane nouzová situace, může posloužit jako rychlá záchranná síť, avšak pokud nedokážete splatit dluh...

DIP nebo penzijko, jak se rozhodnout?

První pilíře důchodového systému v ČR nás nutí si najít vlastní cestu tvořit kapitál na stáří. Nabídka produktů se státní podporou je dnes mnohem širší...

Pojištění majetku – povodeň a záplava

V dnešním článku se budeme věnovat pojistným rizikům skrývajícím se pod pojmy povodeň a záplava. Toto téma si zaslouží zvýšenou pozornost kvůli stále častějším extrémním...