moneta logo
logo aisis

Je bezpečné placení mobilem?

Zneužití platební karty je jednoduché – stačí rychlý sken, zjistit číslo platební karty a CVC/CVV (Card Verification Value/ Card Verification Code = ověřovací kód). Nejeden klient má tuto negativní zkušenost. Proto ve smlouvě o platební kartě klient podepisuje, že se bude chovat zodpovědně, nikomu kartu nebude okazovat či ji dávat z ruky a bude chránit její PIN.

Jak předcházet zneužití a krádeži prostředků na platební kartě? Jednoduše, naučte se platit mobilem nebo hodinkami.  Je to prostě z mnoha důvodů bezpečnější.

Bezpečnostní prvky placení mobilem jsou vyšší než u placení kartou:

 • Zabezpečení mobilu – biometrické údaje (otisk prstu nebo face ID), heslo (číselné nebo obrazec).
 • Tokenizace platební karty – číslo platební karty je schované v mobilu, obchodník jej nemůže oskenovat, při platbě mobilem není celé číslo karty k dispozici.
 • Ochrana CVC/ CVV kódu – není možné zneužít kód na zadní straně platební karty využívaný při elektronické platbě – nákupech po internetu.
 • Není možné zneužití bezkontaktní platby:
  • u Google Pay je nutné rozsvícení mobilu – možné změnit i na otevření mobilu.
  • Apple Pay má automaticky vyšší ochranu, neboť je nutné vždy otevření mobilu přihlášením.
 • Ochrana PINu karty – není nutné zadávat, tedy nikdo v okolí jej nemůže ukradnout.
 • Krádež/ ztráta mobilu – ochrana zabezpečením mobilu, tím je omezené okamžité zneužití karty.
 • Krádež/ ztráta platební karty – není nutné kartu vyndávat, nosit u sebe, nevypadne.
 • Okamžitý přehled detailu provedené platby v mobilní aplikaci.
 • Nemusíme u sebe nosit peněženku/ hotovost.

Případné nevýhody placení mobilem:

 • Vybitá baterie telefonu.
 • Platební terminál může dělat drahoty a požadovat vložení karty, což se stává opravdu vzácně.

V dnešní době využívá placení mobilem cca 25 % uživatelů karet, více muži než ženy. Dále více vlastníci iPhonu než Androidu a mladší generace (důchodci se obávají). Mladá generace více tíhne k placení hodinkami, které jsou o to bezpečnější, že je máte na ruce a je menší pravděpodobnost ztráty/krádeže než u mobilu.

Aktivace karty pro placení mobilem je obvykle k dohledání na webových stránkách banky.

Veronika Kalátová
Veronika Kalátová
Je konzultantka, mentorka a lektorka finančního vzdělávání. Je autorkou projektu Finanční zralost (www.financnizralost.cz). Veronika má více jak 25 let zkušenost ve finančním světě. Absolvovala MBA Finančního poradenství a pojišťovnictví na Ústavu práva a právní vědy a je držitelkou prestižního titulu EFA (European Financial Advisor).

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Exekuce v ČR

Exekutorská komora České republiky vytvořila projekt s názvem Otevřená data o exekucích, který informuje o nejrůznějších statistikách týkajících se exekucí občanů České republiky. K datu vydání...

Jak rozumně tvořit kapitál pro děti

Potomci, naše největší láska, která s sebou nese i starosti. Většina rodičů považuje své děti za hlavní smysl svého života, což způsobuje upřednostňování uspokojování...

Výsledky měření investiční gramotnosti 2023

Investiční gramotnost v Česku roste, ale stále více než dvě třetiny Čechů si v investicích nevěří. Zjištění pochází z Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala...