Rozpočet je přehled příjmů a výdajů za určité sledované období. Rozpočet domácnosti se zpravidla sleduje za období jednoho měsíce vzhledem k měsíčnímu intervalu mezi hlavními příjmy, kterými bývají mzdy a důchody členů domácnosti.
Pokud výdaje převýší příjmy nazýváme takový rozpočet deficitním. V tomto případě musí zvýšené výdaje domácnost pokrýt z dříve naspořené rezervy nebo tím, že se zadluží. Rozpočtu kde příjmy a výdaje jsou ve stejné výši říkáme vyrovnaný. Takový výsledek měsíčního hospodaření není z dlouhodobého hlediska také vůbec ideální.
Nejlepší variantou je, kdy příjmy převyšují pravidelně výdaje. Takový rozpočet nazýváme přebytkový. A právě přebytek nám umožňuje vytvářet rezervy na:
- plánované větší nákupy (automobil, dovolená),
- nenadále události (ztráta zaměstnání, pracovní neschopnost z důvodu nemoci, nebo mnohem banálnější věci například oprava automobilu či výměna starého spotřebiče za nový),
- dlouhodobé plány (studium dětí, nákup bydlení, zajištění na důchod)
Pokud se nedaří hospodařit domácnosti s přebytkovým rozpočtem, je zapotřebí hledat úspory na straně výdajů případně hledat možnosti zvýšení příjmů.