moneta logo
logo aisis

Jak zahrnout do pracovní smlouvy hlídání dětí, pokud mě zaměstnavatel vyšle na dlouhou pracovní cestu? A mohu ji odmítnout?

Zaměstnavatel by měl uznat, že pracovní cesty bývají pro zaměstnance ekonomicky nevýhodné a často zasahují silně také do rodinného života. Způsob, jakým zajistíte hlídání dětí, může být velmi různorodý a je otázka, co pro Vás v té souvislosti může udělat zaměstnavatel. Případná konkrétní formulace je zcela na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

S vysláním na pracovní cestu do zahraničí musí zaměstnanec výslovně souhlasit. Ovšem je možné, aby si zaměstnavatel souhlas zajistil předem v pracovní smlouvě, proto pokud do zahraničí jezdit nechcete, pozor na to už před podpisem pracovní smlouvy.

Na tuzemskou pracovní cestu lze vyslat zaměstnance i bez jeho souhlasu. Výjimku mají podle § 240 zákoníku práce těhotné zaměstnankyně a osoby pečující o děti do věku 8 let (pro samoživitele až do 15 let věku dítěte), kteří smějí být vysíláni na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem. Pokud jste v této situaci a nesouhlasíte, na cestu se vydat nemusíte.

 

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Konec falešných slev v obchodech

Ve všech typech obchodů od kamenných až po ty internetové se již nesetkáte se slevami, které neodpovídají skutečnosti. Obvyklá praxe některých obchodníků, kteří počítali slevu...

Nahlédnutí do metodiky II. stupně ZŠ

Děti jsou akční. Navíc, díky jednoduchému přístupu k informacím, nás často překvapují otázkami, které prověřují nejen naše znalosti, ale i trpělivost a snahu si...

Nahlédnutí do metodiky I. stupně ZŠ

Jak zatraktivnit finanční gramotnost pro žáky prvního stupně? Jak probudit zájem a zvědavost na téma peněz, které často bývá tématem tabu v rodinách? Jak zapojit...