moneta logo
logo aisis

Jak mít co nejlepší přehled o svých financích

Aby člověk dokázal co nejlépe hospodařit se svými penězi, musí mít jasný přehled o tom, za jaké věci peníze utrácí. Tyto údaje získá z výpisu ze svého účtu, případně z účtenek při nákupech v hotovosti. Je potřeba zjistit, kolik peněz měsíčně utratíte za životní náklady, tedy výdaje nezbytné jako jsou bydlení, dopravu, potraviny, drogerii, oblečení a další.

Následně je dobré, je odečíst od svého pravidelného měsíčního příjmu. Zbylou část můžete rozdělit na několik položek. Uvedeme si příklad se třemi.

První z nich je radost. To je odměna pro vás. Lze ji nazvat jako kapesné. Tu můžete utratit, za co chcete. Celý měsíc pracujete a je potřeba se za to odměnit.

Druhou položkou je odkládání peněz na tvorbu finanční rezervy. Ta pohotovostní pro případ nenadálé nouze by měla činit 3 až 6 násobek nezbytných měsíčních výdajů. Po naspoření této pohotovostní rezervy, je dobré začít s tvorbou dlouhodobé rezervy. Tyto prostředky by měly být investovány a to tak, aby vám vytvářely v budoucnu další příjem například v podobě úroků. Budovat si tím alespoň částečně finanční svobodu.

Třetí položkou je odkládání peněz na plánované výdaje, které přesahují možnosti měsíčního rozpočtu, jako je dovolená, nákup automobilu a jiné.

Kolik peněz vyčlenit na jednotlivé položky je osobní rozhodnutí každého. Vždy jde o to, cítit se ve vytvořeném systému dobře a dokázat ho dlouhodobě dodržovat. Jeho parametry lze v průběhu času měnit.

Existuje mnoho modelů, jak rozdělovat osobní finance nad rámec nezbytných výdajů. Jedním z nich je třeba ten, který můžete zhlédnout v následujícím videu.

Předchozí článekJak reklamovat vadné zboží
Další článekStarobní důchod
Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Výhody a nevýhody pasivního investování

Pasivní investování si v posledních letech získává stále větší popularitu díky své jednoduchosti, nízkým nákladům a dlouhodobě solidním výnosům. Tento článek se zaměří na...

Úspory Čechů jako zajištění na důchod

Nedávno zveřejněný průzkum ukázal, že Češi patří mezi nejspořivější národy v rámci Evropské unie v poměru ke svým výdělkům. Míra úspor se zvýšila na úroveň 18...

Co jste možná o inflaci ještě nevěděli

Médii dokola omílaným ekonomickým jevem je v posledních letech po právu inflace. Čím si to vysloužila? Především svou neobvyklou výší v letech 2022 a 2023,...