Lhůta pro odstoupení ani další pravidla pro jeho provedení nejsou jednotné a pro různé typové smlouvy platí různě.
Podle pravidla úniku si mám zkontrolovat možnost odstoupení ještě před samotným podpisem smlouvy. Pokud jsem to neudělal/a, je třeba nahlédnout do smlouvy, zda toto právo bylo dohodnuto. Pokud nebylo, mohu ještě nahlédnout do zákona, zda alespoň ten mi právo odstoupit neumožňuje. Pokud není odstoupení dohodnuto ve smlouvě a ani zákon pro můj typ smlouvy odstoupení nepředpokládá, mám smůlu a odstoupit nemohu.
Smlouva a zákon dávají jasné instrukce, jak má odstoupení vypadat. Musí mít především základní náležitosti – identifikaci smluvních stran a uzavřené smlouvy, projev vůle odstoupit do této smlouvy (jednoduše slovo „odstupuji“) a podpis. Písemně uzavřená smlouva musí být rušena opět písemně.
Konzultace s odborníkem určitě nebude na škodu, ovšem platné odstoupení dokáže podle pravidel určených ve smlouvě a v zákoně napsat správně i laik.
Na odstoupení mám obvykle jen pár dní, takže hlavně pozor na lhůty!