moneta logo
logo aisis

Finanční gramotnost – neznalost a její náprava

Devět z deseti Čechů se považuje za finančně zodpovědné. Smělý údaj uvádí výzkum společnosti MindBridge Consulting. Jaké je realita? V předloňském mezinárodním průzkumu finanční gramotnosti ING Pojišťovny (dnešní NN Pojišťovna) Češi skončili ze 44 zemí v poslední trojici spolu se Slováky a Mexičany. Letošní výzkum České bankovní asociace a agentury SC&C poukazuje na to, že přes polovinu lidí nechápe rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, zhruba pětina se neorientuje v tom, co je to RPSN. Každý pátý Čech netuší, k čemu slouží finanční plán. Necelá třetina domácností si nevytváří žádné finanční rezervy. Alarmující je také skutečnost, že od posledního totožného měření před devíti lety se index finanční gramotnosti zvýšil jen nepatrně z 66 na 71 bodů.

Jaké chyby dělají Češi podle praxe finančních poradců nejčastěji při výběru hypoték, stavebního spoření, pojištění a investic?

Nečtou smlouvy. Co je psáno, to je dáno. Celou smlouvu včetně různých dodatků, výluk či ceníků služeb si podrobně přečte jen minimum klientů. Pramení z toho řada pozdějších problémů.

Podepsat smlouvu, aniž bych si ji přečetl a porozuměl jí, je zásadní chyba. Pokud klientům někdo něco slibuje, jedno jestli je to finanční poradce, banka nebo pojišťovna a jedná se o hypotéku, spoření nebo třeba investici, musí se vždy ujistit, že sliby odpovídají i tomu, co je napsáno ve smlouvě. Proto by neměli smlouvu nikdy podepisovat ve stresu, ale naopak po důkladném prostudování v klidném prostředí. Jde o důležitá životní rozhodnutí, která si více času zaslouží.

Lidé také nekontrolují, s kým smlouvu podepisují. Každý by měl zpozornět, pokud je pod smlouvou za druhou stranu podepsaný někdo jiný, než s kým klient po celou dobu jednal. Může to znamenat, že dotyčný nemá pro poskytování takových služeb oprávnění a jeho rady nemusejí být kvalitní. Platná certifikace finančních poradců lze snadno ověřit v registru na stránkách České národní banky.

Myslí si, že nejnižší úrok je ten nejlevnější. Zdaleka neplatí, že hypotéka s nejnižší úrokovou sazbou je pro klienty nejvýhodnější. Úroková sazba sice významně ovlivňuje částku, kterou klienti za hypotéku přeplatí, ale další poplatky, které už nemusí být tak viditelné, mohou hypotéku výrazně prodražit. Například různé druhy připojištění mohou průměrnou sazbu hypotéky zvednout i o několik desetin procenta.

Nepočítají s tím, jak banka ocení nemovitost. Naprostá většina bank vychází při výpočtu maximální výše poskytnutelného hypotečního úvěru ze zástavní hodnoty nemovitosti – částky, na kterou ocení nemovitost daný finanční ústav. Od kupní ceny se přitom může významně lišit.  Na starší dům s kupní cenou ve výši čtyř milionů korun tak může jedna banka poskytnout maximální úvěr 3,6 milionu, zatímco jiná pouze 3,4 milionu.

Zapomínají na druhou smluvní stranu. Mnoho klientů nepočítá s variantou, že výpověď smlouvy o stavebním spoření může podat kterákoliv ze smluvních stran – klient i stavební spořitelna. Spořitelny mají také právo změnit úrokovou sazbu z vkladů, pokud klient splní podmínky pro přidělení, nepřijme ho a zároveň uplynula vázací doba stavebního spoření, která je aktuálně šestiletá.

Nepočítají s poplatky. Uzavření smlouvy na stavební spoření a některé změny cílové částky, kterou chtějí klienti naspořit, mohou být zpoplatněny. Zvýšení i snížení cílové částky u stavebního spoření může stát i deset tisíc korun, které si spořitelna vezme z klientových vkladů.

Myslí si, že pojištění „jen tak“ zanikne. Pokud má člověk uzavřenou pojistnou smlouvu, kde se zavázal k pravidelným platbám, nemůže jen tak přestat platit a myslet si, že tím pojištění končí. Pojišťovna sice může pojištění po nějaké době ukončit, ale následně vymáhá neuhrazené platby.

Jsou přesvědčeni, že úrazové pojištění kryje všechna rizika. Není to pravda, je nutné prostudovat podrobně smlouvu a ujistit se například, jestli se pojištění vztahuje i na adrenalinové sporty.

Neaktualizují pojistnou smlouvu. Aby bylo pojištění efektivní, je potřeba neustále kontrolovat, zda odpovídá aktuálnímu stavu, ať už jde o nemovitost nebo třeba životní pojistku. Někteří lidé přitom svou pojistnou smlouvu neaktualizují klidně i patnáct let.

Investují podle médií. Když se v masových médiích začne mluvit o tom, že stoupají například ceny zlata a investují do něho tisíce lidí, bývá to okamžik, který je vhodný spíš k prodeji než k nákupu. Největší výkony mívá v tento moment komodita či akcie zpravidla za sebou a dá se očekávat minimálně krátkodobý propad její hodnoty.

Řídí se minulou výkonností. To, že některý investiční fond v minulosti každoročně vydělával pět procent, neznamená, že tomu tak bude i v budoucnu.

Řešením se zdá být finanční vzdělávání a zvyšování finanční gramotnosti povinně již ve školkách. Návyky, které získáváme v dětství, si již držíme po zbytek života. Stejně tak, jako se učíme slušnému chování, se můžeme naučit finanční gramotnosti. Finanční vzdělání však bohužel děti v naprosté většině nedostanou od rodičů, a proto v rámci základních škol jsou již řadu let provozovány nejrůznější projekty a od roku 2013 se vyučuje finanční gramotnost povinně.

Dalším problémem, který zde vyvstává, je finanční gramotnost samotných učitelů. Rekrutováni jsou učitelé hlavně z řad matematiků. Pozitivní výsledky výuky jsou pozorovány i na rodičích.

Příklady projektů

Zodpovědně s penězi – Tento projekt se zabývá komplexním vzděláváním již od mateřských školek. Zaměřuje se na vzdělávání učitelů, kteří dále své vědomosti předávají žákům. Nyní je nabízen i program finančního vzdělávání pro rodiče.

Investování hrou – Projekt zaměřený na děti druhých stupňů základních škol. Jsou postaveny do role manažerů. Po teoretické části se dostávají k té praktické, kde investují prostředky do nejrůznějších odvětví na základě zpráv z trhu. Investovat mohou do kapitálových trhů, ale jsou vzděláváni i v ostatních oblastech potřebných pro získání finanční gramotnosti.

Finanční gramotnost do škol – Nabízí na internetových stránkách výukové materiály včetně videí. Hrazená je pouze konzultace učitelů a poradenství lektorů.

Finanční vzdělávání je součástí rámcového vzdělávacího programu povinné, jakým způsobem k němu ale škola přistoupí, je individuální záležitost. Některé školy si připravují i své projekty a materiály.

Ministerstvo financí České republiky podporuje vzdělávání finanční gramotnosti a na svých stránkách www.psfv.cz má rubriky například Tipy a návody, nebo Slovník pojmů.

opojisteni.cz | 8.9.2015 | Rubrika: Téma | Strana: 0 | Téma: GE Money – strategie, rozhovory, citace

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Bitcoin pro začátečníky

Slova jako Bitcoin nebo kryptoměny jsou již zaběhlými pojmy ve světě financí. Pojďme se podívat, co se za nimi skrývá pohledem lajka a spíše...

Kam uložit rodinnou rezervu?

Jak proplouvat mezi produkty, které jsou dnes trendy na rodinnou rezervu? Jak a kam uložit peníze, které potřebujeme mít rychle k dispozici pro nečekané...

Internetové podvody – část II.

V prvním dílu článku o internetových podvodech jsme se podívali na různé typy podvodů a jejich specifikace. Jejich společným jmenovatelem je snaha podvodníků prostřednictvím vzbuzení...