moneta logo
logo aisis

Existuje nějaké pravidlo, co nikdy ve smlouvě nepodepsat?

Obecné pravidlo sdílené širokou právní veřejností neexistuje. Na základě praxe v nízkoprahové sociálně-právní poradně doporučuji nikdy nepodepsat následující (a to se netýká jen smluv, každý podpis je osobní cennost, nikdy to není formalita):

  • prázdné místo (kam by se dalo něco dotisknout, třeba … směnka – zbytek textu podvodníci odstřihnou a směnku s Vaším podpisem úspěšně uplatní u soudu) nebo jednostranně tištěnou smlouvu (jednoduše se dá na druhou stranu dotisknout něco bez Vašeho vědomí)
  • smlouvu neošetřenou proti rozebrání, tj. bez číslování stran/paraf na každé straně/slepení přes svorku a podpis přes to, apod. (jinak je velmi jednoduché vložit list s novými povinnostmi a znovu sešít svorkou)
  • smlouvu, ve které je něco jinak nebo v ní chybí něco, co jsme předtím dohodli (poté, co získá protistrana podpis, už nebude nijak v jejím zájmu měnit smluvní podmínky ke své tíži)
  • smlouvu, kterou mi nechtějí před podpisem půjčit na přečtení nebo konzultaci s odborníkem (nemohu přece bezpečně podepsat něco, čemu nerozumím, nebo aniž by mi to schválil někdo nezávislý)

smlouvu, na které se mi instinktivně něco nezdá (důvěřujte svému šestému smyslu a dejte si před podpisem pauzu aspoň jednu noc – ráno moudřejší večera).

 

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Jak si vybrat nemovitostní fond

Investování v České republice není trendy. Češi raději využívají bankovních účtů, kde ale nemohou porazit inflaci. Pokud se rozhodnou peníze uložit jinam, tak nejčastěji volí...

Práva při nákupu mimo kamenné prodejny – díl III.

V prvním dílu seriálu na téma nakupování mimo kamenné prodejny jsme se seznámili s tím, jaké všechny způsoby uzavírání obchodu patří mezi ty, které můžeme nazvat...

Práva při nákupu mimo kamenné prodejny – díl II.

V prvním dílu seriálu o nakupování mimo kamenné prodejny jsme se seznámili s tím, jaké všechny způsoby uzavírání obchodu patří mezi ty, které můžeme nazvat nákupy...