moneta logo
logo aisis

Existuje nějaké pravidlo, co nikdy ve smlouvě nepodepsat?

Obecné pravidlo sdílené širokou právní veřejností neexistuje. Na základě praxe v nízkoprahové sociálně-právní poradně doporučuji nikdy nepodepsat následující (a to se netýká jen smluv, každý podpis je osobní cennost, nikdy to není formalita):

  • prázdné místo (kam by se dalo něco dotisknout, třeba … směnka – zbytek textu podvodníci odstřihnou a směnku s Vaším podpisem úspěšně uplatní u soudu) nebo jednostranně tištěnou smlouvu (jednoduše se dá na druhou stranu dotisknout něco bez Vašeho vědomí)
  • smlouvu neošetřenou proti rozebrání, tj. bez číslování stran/paraf na každé straně/slepení přes svorku a podpis přes to, apod. (jinak je velmi jednoduché vložit list s novými povinnostmi a znovu sešít svorkou)
  • smlouvu, ve které je něco jinak nebo v ní chybí něco, co jsme předtím dohodli (poté, co získá protistrana podpis, už nebude nijak v jejím zájmu měnit smluvní podmínky ke své tíži)
  • smlouvu, kterou mi nechtějí před podpisem půjčit na přečtení nebo konzultaci s odborníkem (nemohu přece bezpečně podepsat něco, čemu nerozumím, nebo aniž by mi to schválil někdo nezávislý)

smlouvu, na které se mi instinktivně něco nezdá (důvěřujte svému šestému smyslu a dejte si před podpisem pauzu aspoň jednu noc – ráno moudřejší večera).

 

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Nejčastější problémy s placením u obchodníků

Může obchodník odmítnout platbu kartou nebo naopak nepřijmout hotovost? Co kdyby si dokonce při přijetí platby kartou naúčtoval za službu či zboží víc, než...

Vychází desková hra Ztracené dědictví podporující finanční gramotnost

Rozumíme penězům přichází s deskovou hrou Ztracené dědictví. Má u dětí podpořit zájem o témata osobních financí. Učitelé ji mohou používat při výuce finanční gramotnosti...

Změny investičních návyků Čechů

Investiční chování Čechů se postupně proměňuje. Podle aktuálního průzkumu AKAT ČR realizovaného ve spolupráci s Perfect Crowd se ukazuje, že Češi stále častěji vnímají...