Existuje nějaké pravidlo, co nikdy ve smlouvě nepodepsat?

Obecné pravidlo sdílené širokou právní veřejností neexistuje. Na základě praxe v nízkoprahové sociálně-právní poradně doporučuji nikdy nepodepsat následující (a to se netýká jen smluv, každý podpis je osobní cennost, nikdy to není formalita):

  • prázdné místo (kam by se dalo něco dotisknout, třeba … směnka – zbytek textu podvodníci odstřihnou a směnku s Vaším podpisem úspěšně uplatní u soudu) nebo jednostranně tištěnou smlouvu (jednoduše se dá na druhou stranu dotisknout něco bez Vašeho vědomí)
  • smlouvu neošetřenou proti rozebrání, tj. bez číslování stran/paraf na každé straně/slepení přes svorku a podpis přes to, apod. (jinak je velmi jednoduché vložit list s novými povinnostmi a znovu sešít svorkou)
  • smlouvu, ve které je něco jinak nebo v ní chybí něco, co jsme předtím dohodli (poté, co získá protistrana podpis, už nebude nijak v jejím zájmu měnit smluvní podmínky ke své tíži)
  • smlouvu, kterou mi nechtějí před podpisem půjčit na přečtení nebo konzultaci s odborníkem (nemohu přece bezpečně podepsat něco, čemu nerozumím, nebo aniž by mi to schválil někdo nezávislý)

smlouvu, na které se mi instinktivně něco nezdá (důvěřujte svému šestému smyslu a dejte si před podpisem pauzu aspoň jednu noc – ráno moudřejší večera).

 

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Průzkum Rozumíme penězům mezi dvanáctiletými dětmi

Zajímá vás, jak na osobní finance nahlížejí dvanáctileté děti? Rozumíme penězům uskutečnil během května letošního roku anonymní průzkum mezi padesáti žáky šestého ročníku základní...

Je bezpečné placení mobilem?

Zneužití platební karty je jednoduché – stačí rychlý sken, zjistit číslo platební karty a CVC/CVV (Card Verification Value/ Card Verification Code = ověřovací kód)....

Vzdělávací seriál ČNB pro žáky základních škol

Česká národní banka připravila seriál s názvem Finanční trampoty Oty Negramoty věnující se problematice peněz z nejrůznějších úhlů pohledu. Seriál se snaží zábavnou formou zvýšit finanční...