moneta logo
logo aisis

Banky se snaží o vyšší bezpečnost vkladů

Internet přináší do správy peněz nové možnosti. Finanční instituce však očekávají, že opatrní budou i zákazníci.

Doby, kdy krachovala jedna banka či kampelička za druhou, jsou dávno pryč, i když tu a tam některý finanční ústav zanikne. Přesto stát myslí i na bezpečnost vkladů ve finančních institucích a v rámci Fondu pojištění vkladů se snaží minimalizovat dopady případných potíží na zákazníky bank. Fond má dvě hlavní funkce.
První je preventivní, směrem k bankám. Snižuje totiž riziko panických výběrů, pokud se rozšíří informace o špatné finanční situaci té které banky. Druhá funkce je sanační a je určena vkladatelům.
Fond pojištění vkladů vytváří finanční rezervy z příspěvků bank, které jsou použity pro výplatu vkladů v případě krachu některé z nich. Pojištěny jsou všechny neanonymní vklady fyzických a právnických osob vedené v korunách i v cizí měně. Výše náhrady se poskytuje do statisíců eur (v přepočtu) na jednoho vkladatele u jedné banky.

Opatrnost se vyplácí

O peníze se nikdo nemusí bát ani při možném zneužití platební karty. Zajištění bezpečnosti platebních karet je pro banky prvořadým úkolem.
Modernizují bankomaty, omezují výběry z nich v rizikových zemích, zabezpečují internetové transakce.
„Pro platby na internetu nabízíme zákazníkům službu 3D Secure s nejvyšší možnou ochranou. Platbu kartou na internetu potvrdí jednorázovým heslem, které zasíláme zdarma na mobilní telefon.
Majitel tak získá jistotu, že kartou nezaplatí na internetu nikdo jiný kromě něj,“ říká k tomu Martina Zelenková z GE MoneyBank.
Banky nabízí mimo jiné i možnost zcela zablokovat platby na internetu. Anebo je možné zablokovat si kartu dočasně, když někdo ví, že ji nebude nějaký čas využívat, například v souvislosti s dovolenou nebo služební cestou.
Zajímavá je také služba známá pod anglickým názvem Fraud Monitoring. Jedná se o speciální nástroj zaměřený na kontrolu nezvyklých transakcí na debetních a kreditních kartách. S jeho pomocí pracovníci banky odhalí případná podvodná jednání.
Je však třeba zdůraznit, že žádná z těchto služeb ne má smysl, pokud držitelé platebních karet nebudou sami dodržovat základní zásady bezpečnosti.
Nikdy si například nezapisujte kód PIN přímo na platební kartu nebo do peněženky, v níž kartu nosíte. Osvědčilo se také platební kartu nikomu nepůjčovat, včetně členů rodiny. Při platbě v obchodech nespouštějte kartu z očí, což je po zavedení bezkontaktních karet už přece jen jednodušší. Na internetu plaťte pouze u důvěryhodných nebo osvědčených obchodníků. Pravidelně kontrolujte výpisy z účtu, pokud zjistíte nesrovnalost, ihned informujte svou banku.
I když už existují i takové karty, které reagují jen na otisk prstů majitele, zatím raději spoléhejte sami na sebe. Ostražitosti a opatrnosti není nikdy dost. Jde přece o vaše peníze, často těžce vydělané.

Výuka ve školách

Stejně jako bezpečnost platebních karet, je pro banky důležitá i bezpečnost internetového bankovnictví. „Zabezpečení internetového bankovnictví věnujeme maximální péči. Každou aktivní operaci je nutné podepsat mobilním klíčem nebo bezpečnostním certifikátem.
Transakce bez vědomí zákazníka tedy není možná.
Majitele účtů zároveň pravidelně upozorňujeme na všechny novinky v této oblasti, abychom minimalizovali riziko, které vzniká při neopatrném chování v internetovém prostředí,“ zdůrazňuje Martina Zelenková z GE Money Bank.
Zásad, jak ochránit vlastní platební kartu a zabránit zneužití internetového bankovnictví, je řada a vydaly by na celou brožuru.
Právě proto probíhá na základních školách výuka finanční gramotnosti, kde se děti seznamují s jednotlivými bezpečnostními zásadami.
Detailně se jim věnují i výukové osnovy nejrozšířenějšího programu tohoto druhu známého jako Rozumíme penězům.

Pražský deník | 27.10.2014 | Rubrika: Příloha – Moje peníze | Strana: 51 | Autor: DAVID VONDRUŠKA | Téma: GE Money – strategie, rozhovory, citace
O autorovi| DAVID VONDRUŠKA, Autor spolupracuje s projektem www.rozumimepenezum. cz, který přispívá ke zvyšování finanční gramotnosti.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Vývoj mezd v České republice

Průměrná mzda a medián Český statistický úřad vydal nejnovější statistiky v oblasti mezd. Průměrná mzda ve 4. čtvrtletí roku 2023 dosáhla výše 46 013 Kč, což v čistém...

Exekuce v ČR

Exekutorská komora České republiky vytvořila projekt s názvem Otevřená data o exekucích, který informuje o nejrůznějších statistikách týkajících se exekucí občanů České republiky. K datu vydání...

Jak rozumně tvořit kapitál pro děti

Potomci, naše největší láska, která s sebou nese i starosti. Většina rodičů považuje své děti za hlavní smysl svého života, což způsobuje upřednostňování uspokojování...