moneta logo
logo aisis

Spořicí účet

Již sám název hovoří, že se jedná o účet, kam lze odkládat finanční prostředky za účelem spoření. Úroky bývají připisovány měsíčně a podléhají 15% dani, která je stržena z připsaných úroků automaticky. Nespornou výhodou spořicího účtu je, že lze finanční prostředky na něm uložené vybrat kdykoli. Naopak nevýhodou je, že zhodnocení nedosahuje výše inflace. Tím pádem peníze na spořicím účtu ztrácejí postupně svoji kupní sílu.

Vždy je nutné prostudovat konkrétní podmínky daného spořícího účtu. Jednotlivé nabídky bank se liší co do výše úrokové sazby a také do výše limitu vkladu, který je stanovenou úrokovou sazbou úročen. Výše úrokové sazby se v průběhu času může měnit. Na rozdíl od termínovaného vkladu nebývá garantována po určitou dobu.

Spořicí účet je vhodný k odkládání finančních prostředků, kterým se říká pohotovostní rezerva. Jsou to peníze, které můžete v brzké době potřebovat. Je lepší je mít na spořicím účtu, než je nechat neúročeny na klasickém bankovním účtu.

Peníze na spořicím účtu jsou automaticky ze zákona pojištěny do výše 100 tisíc eur.

Při posuzování nabídek spořicích účtů dejte také pozor na případné poplatky spojené se zřízením, vedením a zrušením účtu či poplatek za převod peněz na jiný účet. Standartně se takové poplatky vůbec neúčtují.

Předchozí článekTermínovaný vklad
Další článekStavební spoření
Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Co hlídá ČNB a proč je to důležité?

Každý rok vydává Česká národní banka (ČNB) zprávu, která shrnuje, jak dohlíží na banky, pojišťovny, investiční společnosti nebo penzijní fondy. A i když to...

Vývoj mezd za 1. čtvrtletí 2025

Průměrná hrubá mzda za 1. čtvrtletí letošního roku dosáhla výše 46 924 Kč, což je v meziročním porovnání o 6,7 % více a růst mezd překonal...

Finanční plánování životních událostí

Život je plný změn, které mají přímý dopad na naše finance. Některé jsou radostné a plánované (svatba, narození dítěte, koupě nemovitosti) a jiné nás...