Minimální důstojná mzda je projekt, v jehož rámci se tým odborníků z různých profesí pokouší pomocí rozličných metod dojít k číslu, které označuje výši hrubé mzdy, za kterou se dá v naší zemi žít podle běžného standardu, na kterém je všeobecná shoda společnosti. Takto vypočítanou hrubou mzdu pak označili jako minimální důstojnou mzdu.
Kdo tvoří minimální důstojnou mzdu
V týmu lidí tvořících nezávislou a neformální platformu jsou především sociologové, ekonomové a politologové. Ti museli definovat, co to minimální důstojná mzda je a následně se zabývat samotným výpočtem. Činí tak již od roku 2016. Poslední zveřejněná minimální důstojná mzda byla stanovena pro rok 2024. Tvůrci projektu minimální důstojné mzdy se inspirovali podobnými projekty v zahraničí. Jedním z takových konceptů je britský Living Wage.
Co je důležité o minimální důstojné mzdě vědět
V prvé řadě jde o odměnu za práci při běžné pracovní době a má umožnit domácnosti žít materiálně důstojný život a cítit se plnohodnotným členem společnosti. Do takového standardu se řadí nejen běžné výdaje na stravu, bydlení, ošacení, zdravotní péči či dopravu, ale patří sem i náklady na vzdělání, volný čas a do jisté míry i úspory, které umožní tvořit si rezervu pro případ neočekávaných okolností.
Nízké mzdy v Česku a jejich důsledky pro domácnosti
Celý projekt se snaží upozorňovat na nízké mzdy v České republice a také na fenomén tak zvané pracující chudoby, kdy finanční příjem z běžného zaměstnání nestačí domácnostem na důstojný život a pokrytí nákladů spojených se standardním životem.
Právě nízké mzdy vedou k tomu, že se lidé mohou dostávat do dluhových pastí. Pracují na úkor volného času, aby si zvýšili příjmy a častěji se pak potýkají se zdravotními problémy. Mezi další rizika nízkých příjmů patří horší přístup ke zdravotní péči nebo i ztížené možnosti vzdělání dětí.
Nedostatek financí vede také k omezené dostupnosti společenského života. Konkrétně jde o trávení volného času či kulturní aktivity, ale i ohrožení v případě vyšší inflace nebo při různých krizích, jako byl covid. Tyto domácnosti mají omezené možnosti se na takové situace připravit v podobě vyšších úspor.
Společenské dopady nízkých mezd
Nízké mzdy a s nimi spojené problémy domácností mají i celospolečenské dopady. Na všechny popsané důsledky nízkých mezd domácností totiž navazuje zvýšená potřeba čerpat sociální dávky, politická radikalizace a nestabilita nebo následný přenos chudoby na další generace. I samotná ekonomika tím trpí v podobě nízké kupní síly obyvatel a nárůstem šedé ekonomiky.
Jaká je výše minimální důstojné mzdy
Odborníci stanovili celkem osm kategorií, ve kterých spočítali, kolik peněz domácnost potřebuje k jejich měsíčnímu pokrytí. Za domácnost určili pracujícího a k němu jeden závazek, pod kterým si můžeme představit nejčastěji dítě.
Ve výpočtu minimální důstojné mzdy ještě od společného čísla pro celou ČR vyčlenili u některých položek Prahu a Brno z důvodu vyšších životních nákladů oproti zbytku republiky. Na rok 2024 stanovili minimální důstojnou mzdu ve výši 45 865 Kč a pro Prahu a Brno pak 53 953 Kč. Pro srovnání uvádíme, že průměrná mzda v ČR za rok 2024 činila 46 165 Kč s důležitým dodatkem, že na ni nedosáhnou přibližně dvě třetiny zaměstnanců.
Přehled kategorií s částkami na měsíc
Potraviny: 8 199 Kč (8 443 Kč – Praha, Brno)
Bydlení: 14 373 Kč (20 076 Kč – Praha, Brno)
Oblečení a obuv: 1 496 Kč
Doprava: 1 846 Kč
Telekomunikace: 1 323 Kč
Zdraví a hygiena: 1 412 Kč
Volný čas a vzdělávání: 3 996 Kč
Úspory: 4 856 Kč
Další podrobnosti o projektu včetně příběhů různých lidí a návrhů, jak zajistit důstojné příjmy v naší zemi můžete najít přímo na stránkách projektu.
Zdroje: Důstojná mzda, Český statistický úřad