moneta logo
logo aisis

Vyznáte se v kurzovním lístku?

Na kurzovním lístku najdeme spoustu pojmů a některé mohou být matoucí. V první řadě vidíme označení měn pomocí jejich názvů a kódů. Jako příklad může posloužit americký dolar s kódovým označením USD. Následuje počet jednotek konkrétní měny, ke kterému je stanoven kurz v českých korunách. Zpravidla jde o jednotku jednu, ale jsou měny jako maďarský forint či japonský jen, u kterých je kurz stanoven na sto jednotek.

Podstatné informace najdeme v další části kurzovního lístku a to je označení směnných kurzů. Pro zákazníky směnáren jsou nejpodstatnějšími tyto čtyři údaje: devizy nákup, devizy prodej, valuty nákup, valuty prodej.

Devizy označují cizí měnu v bezhotovostní podobě. Tedy tu, která je převáděna mezi účty. Může jít také například o platbu kartou na internetu či přímo u obchodníka. Opakem deviz jsou valuty, představující cizí měnu v hotovosti v podobě bankovek a mincí.

Častou chybou bývá vnímání kurzu nákup a prodej. Tady je zapotřebí si pamatovat, že je to bráno z pohledu banky či směnárny a nikoli, jak si spousta lidí myslí, z pohledu zákazníka. V případě, že chce zákazník nakoupit například eura v hotovosti, směnárna použije kurz valuty prodej, jelikož zákazníkovi eura prodává.

Kurz devizy střed se používá pro transakce, které uskutečníte platební kartou v zahraničí.

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Projektový den Hospodaření domácnosti

Základním stavebním kamenem finanční spokojenosti je o umění správně hospodařit se svými penězi. Ministerstvo školství ve svých standardech finanční gramotnosti pro základní vzdělávání má...

Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2023

V rámci projektu Letní škola Rozumíme penězům vznikla publikace s názvem Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2023. Najdete v ní třináct metodických materiálů určených pro výuku žáků...

Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2022

V roce 2022 jsme v projektu Rozumíme penězům vytvořili publikaci s názvem Inspirace pro výuku finanční gramotnosti, která obsahuje sedmnáct metodických materiálů. Publikace vznikla jako výběr z...