moneta logo
logo aisis

Výběr z bankomatu v zahraničí

S blížícími se dovolenými se každoročně objevuje otázka, jak v zahraničí platit. Jednou z možností je vybírat si cizí měnu přímo v místě dovolené platební kartou z bankomatu. Při takovém výběru může bankomat nabídnout dvě možnosti. První z nich je výběr za podmínek vaší banky. V takovém případě je dobré si dopředu zjistit z ceníku banky, jak jsou nastaveny poplatky pro takový výběr. Banka pro takový výběr používá kurz valuty prodej, jelikož vám prodává cizí měnu v hotovosti.

Na co si dát však větší pozor při výběru z bankomatu je nabízený směnný kurz přepočtem DCC (Dynamic Currency Conversion). Při tomto přepočtu vám bankomat ukáže částku v českých korunách, která vám bude stržena. Ač tato služba vypadá zajímavě díky informaci o nákladech na transakci v českých korunách, jejím zvolením můžete tratit až deset procent oproti té první. Na tom vydělá majitel bankomatu. Stejný problém se může objevit i na platebním terminálu při platbě kartou v zahraničí.

Praktickou ukázku s komentářem můžete zhlédnout ve videu níže.

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Projektové dny finanční gramotnosti pro žáky základních škol

Zdravíme všechny příznivce finanční gramotnosti! ...

Výběr z bankomatu pomocí QR kódu

V České republice začaly banky svým klientům nabízet službu, která umožňuje výběr z bankomatu bez toho, aniž by se člověk musel bankomatu dotknout. Celý proces je...

Porovnání výše mezd

Hrubá mzda za 2. čtvrtletí roku 2022 překročila téměř o sto korun hranici čtyřiceti tisíc korun. Dle statistiků však dvě třetiny zaměstnanců na tuto...