moneta logo
logo aisis

V Dubé se školákům věnují naplno

Dubá – První školou na Českolipsku, která se mohla pochlubit mezinárodním titulem Ekoškola, byla ZŠ Dubá. Kromě zaměření na ekologickou výchovu se může pochlubit pestrou škálou mimoškolních aktivit nebo vyškolenými pedagogy pro práci s nadanými dětmi. Devět tříd Základní školy v Dubé v současné době navštěvuje 160 žáků. Právě nižší počet dětí ve třídách dovoluje učitelkám individuální přístup ke každému z žáků. „Málo obsazené třídy jsou při vyučování opravdu velké plus. Každé z dětí vyžaduje jiný přístup a učitelky mají více času se potřebám jednotlivců věnovat,“ říká ředitelka dubské školy Jindřiška Skalická.

* Čím je vaše škola výjimečná?

Pro děti organizujeme spoustu mimoškolních aktivit, které děti nejen něco naučí, ale pomáhají rozvíjet jejich dovednosti i po jiných stránkách. Při škole fungují kroužky zaměřené na hudbu, sport nebo chovatelství. Jsme jedna ze dvou škol v regionu, která nosí titul Ekoškola. Vpříštím roce v červnu jej budeme obhajovat a pokud se to podaří, budeme jej moci používat dalších pět let. Tématu environmentální výchovy podléhá spousta školních aktivit, od třídění odpadů po sledování a snahu o snížení spotřeby energií až po zdravou výživu. Snažíme se, aby děti nedostaly v kantýně ke svačině nic, co neodpovídá zdravé výživě. To samé platí o školní kuchyni. Několik let se také děti na prvním stupni pravidelně otužují. Za jakéhokoliv počasí chodí na deset minut ven jen v krátkém oblečení. Samozřejměse souhlasem rodičů.

* Co dále může škola rodičům a dětem nabídnout?

Učitelky na prvním stupni prošly vzděláváním zaměřeným na nadané děti. Věnujeme se také dětem s handicapem. V současné době k nám chodí tři nevidomé děti, dvě jsou na prvním stupni a jeden chlapec v šesté třídě. Mají k dispozici asistentku, která jim pomáhá, aby se mohly učit s ostatními dětmi. S mladšími dětmi pracuje v hodinách a chlapci, který je na druhém stupni, připravuje práci v Braillově písmu. Zapojily jsme se také do programu Rozumíme penězům. Ten má děti postupně připravit na dospělost, kdy budou problematiku financí muset řešit, aby se vyhnuly rychlým půjčkám a podobným rizikům. Téma se snažíme zahrnout do všech předmětů, nejen do matematiky. Shrnula bych to tak, že chceme nabídnout hlavně kvalitu.

ZŠ Dubá

Karolína Pangrácová, 6. třída Je tu hodně zájmových kroužků na volný čas. Mohou se tady učit i nevidomé děti nebo děti s jiným handicapem. Máme dobré učitele, učebnice i pomůcky, dobře se tu učí.

Jan Horský, 5. třída Libí se mi, že školu navštěvuje méně žáků a každému z nich se dostane pozornosti. Je dobře, že máme titul Ekoškola a pomáháme tak životnímu prostředí.

Martina Holíková, 8. třída Vyhovuje mi, že je tady ve třídě méně žáků a každému se dostane potřebné pozornosti, což ve třídách, kde je třeba pětadvacet dětí, není. Tam takový přístup být asi nemůže.

Hradecký deník | 24.11.2011 | Rubrika: Školství | Strana: 6

Region| Východní Čechy

Publikováno| Hradecký deník; Školství; 06
Publikováno| Krkonošský deník; Školství; 06
Publikováno| Chrudimský deník; Školství; 06
Publikováno| Jičínský deník; Školství; 06
Publikováno| Náchodský deník; Školství; 06
Publikováno| Svitavský deník; Školství; 06
Publikováno| Orlický deník; Školství; 06
Publikováno| Rychnovský deník; Školství; 06
Publikováno| Pardubický deník; Školství; 06

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Projektový den Hospodaření domácnosti

Základním stavebním kamenem finanční spokojenosti je o umění správně hospodařit se svými penězi. Ministerstvo školství ve svých standardech finanční gramotnosti pro základní vzdělávání má...

Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2023

V rámci projektu Letní škola Rozumíme penězům vznikla publikace s názvem Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2023. Najdete v ní třináct metodických materiálů určených pro výuku žáků...

Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2022

V roce 2022 jsme v projektu Rozumíme penězům vytvořili publikaci s názvem Inspirace pro výuku finanční gramotnosti, která obsahuje sedmnáct metodických materiálů. Publikace vznikla jako výběr z...