moneta logo
logo aisis

Úrokové sazby České národní banky

V hlavních zprávách bývá často jedním z hlavních témat posledních měsíců zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Co to ale znamená pro běžného spotřebitele? Díky růstu sazeb ČNB se zvyšují i úrokové sazby úvěrů pro lidi a firmy a ty se pak stávají pro ně méně dostupnými. ČNB pracuje se 3 různými úrokovými sazbami.

  • Dvoutýdenní reposazba

Dvoutýdenní reposazba slouží ČNB jako nástroj v boji s inflací. Inflace bývá často vyšší, když je v oběhu hodně peněz. To je zapříčiněno i tím, že banky poskytují levné úvěry. A jak to spolu souvisí? V současné době je dvoutýdenní reposazba stanovena rozhodnutím ČNB na 5,75 %. Banky tak od ČNB nakupují cenné papíry se splatností dva týdny a po jejich uplynutí získávají tyto peníze včetně odměny v podobě úroku ve výši dvoutýdenní reposazby zpět. Tím ČNB snižuje množství peněz v oběhu a tím i inflaci.

  • Diskontní sazba

Diskontní sazba slouží k úročení vkladů bank. Ty si za tento úrok ukládají peníze u ČNB. Momentální výše diskontní sazby je 4,75 %.

  • Lombardní sazba

Lombardní sazba naopak určuje, za jaký úrok si banky mohou od ČNB peníze půjčovat. Její výše je v současnosti stanovena na 6,75 %.

Podrobnější informace se můžete dozvědět na stránkách ČNB v sekci Nástroje měnové politiky.

Zdroj: www.cnb.cz

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Výhody a nevýhody pasivního investování

Pasivní investování si v posledních letech získává stále větší popularitu díky své jednoduchosti, nízkým nákladům a dlouhodobě solidním výnosům. Tento článek se zaměří na...

Úspory Čechů jako zajištění na důchod

Nedávno zveřejněný průzkum ukázal, že Češi patří mezi nejspořivější národy v rámci Evropské unie v poměru ke svým výdělkům. Míra úspor se zvýšila na úroveň 18...

Co jste možná o inflaci ještě nevěděli

Médii dokola omílaným ekonomickým jevem je v posledních letech po právu inflace. Čím si to vysloužila? Především svou neobvyklou výší v letech 2022 a 2023,...