moneta logo
logo aisis

Úrokové sazby České národní banky

V hlavních zprávách bývá často jedním z hlavních témat posledních měsíců zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Co to ale znamená pro běžného spotřebitele? Díky růstu sazeb ČNB se zvyšují i úrokové sazby úvěrů pro lidi a firmy a ty se pak stávají pro ně méně dostupnými. ČNB pracuje se 3 různými úrokovými sazbami.

  • Dvoutýdenní reposazba

Dvoutýdenní reposazba slouží ČNB jako nástroj v boji s inflací. Inflace bývá často vyšší, když je v oběhu hodně peněz. To je zapříčiněno i tím, že banky poskytují levné úvěry. A jak to spolu souvisí? V současné době je dvoutýdenní reposazba stanovena rozhodnutím ČNB na 5,75 %. Banky tak od ČNB nakupují cenné papíry se splatností dva týdny a po jejich uplynutí získávají tyto peníze včetně odměny v podobě úroku ve výši dvoutýdenní reposazby zpět. Tím ČNB snižuje množství peněz v oběhu a tím i inflaci.

  • Diskontní sazba

Diskontní sazba slouží k úročení vkladů bank. Ty si za tento úrok ukládají peníze u ČNB. Momentální výše diskontní sazby je 4,75 %.

  • Lombardní sazba

Lombardní sazba naopak určuje, za jaký úrok si banky mohou od ČNB peníze půjčovat. Její výše je v současnosti stanovena na 6,75 %.

Podrobnější informace se můžete dozvědět na stránkách ČNB v sekci Nástroje měnové politiky.

Zdroj: www.cnb.cz

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Test finanční gramotnosti pro základní školy

Jaký je dopad finančního vzdělávání na skutečné znalosti a dovednosti žáků? Jsou podněty a diskuse o penězích ve školách a v rodinách dostačující pro přípravu...

Rozumíme penězům se zapojilo do Global Money Week 

Již brzy přijde do Česka sedmý ročník Global Money Week (GMW), který proběhne 20. až 26. března 2023 a vyvrcholí konferencí s názvem Kompetence pro...

Nové akreditované semináře pro ZŠ a SŠ

Jdeme s dobou, přinášíme novinky, informujeme vás o změnách zákonů a připravujeme edukativní materiály na aktuální témata. Rozumíme penězům má snahu každý rok rozšiřovat svou...