V hlavních zprávách bývá často jedním z hlavních témat posledních měsíců zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Co to ale znamená pro běžného spotřebitele? Díky růstu sazeb ČNB se zvyšují i úrokové sazby úvěrů pro lidi a firmy a ty se pak stávají pro ně méně dostupnými. ČNB pracuje se 3 různými úrokovými sazbami.
- Dvoutýdenní reposazba
Dvoutýdenní reposazba slouží ČNB jako nástroj v boji s inflací. Inflace bývá často vyšší, když je v oběhu hodně peněz. To je zapříčiněno i tím, že banky poskytují levné úvěry. A jak to spolu souvisí? V současné době je dvoutýdenní reposazba stanovena rozhodnutím ČNB na 5,75 %. Banky tak od ČNB nakupují cenné papíry se splatností dva týdny a po jejich uplynutí získávají tyto peníze včetně odměny v podobě úroku ve výši dvoutýdenní reposazby zpět. Tím ČNB snižuje množství peněz v oběhu a tím i inflaci.
- Diskontní sazba
Diskontní sazba slouží k úročení vkladů bank. Ty si za tento úrok ukládají peníze u ČNB. Momentální výše diskontní sazby je 4,75 %.
- Lombardní sazba
Lombardní sazba naopak určuje, za jaký úrok si banky mohou od ČNB peníze půjčovat. Její výše je v současnosti stanovena na 6,75 %.
Podrobnější informace se můžete dozvědět na stránkách ČNB v sekci Nástroje měnové politiky.
Zdroj: www.cnb.cz