moneta logo
logo aisis

Udělejte si na konci roku pořádek v účtech a platbách

Pan Hájek už odmala miloval knihy. Nikoho tedy nepřekvapilo, když si hned na počátku devadesátých let otevřel na náměstí v okresním městě knihkupectví. Sebe i svoji rodinu tak uživit dokázal a vlastně byl velmi spokojený – až na to, že vždycky ke konci roku musel hodně počítat.

„Knížky nejsou rohlíky,“ vysvětloval pan Hájek. „Lidé je kupují jen občas. Něco prodám před prázdninami dětem za vysvědčení, něco v září se začátkem školního roku. Ale prosinec, ten u nás dělá skoro tři čtvrtiny celoročních tržeb.“

A proto si pan Hájek vypracoval osobitou finanční strategii. Celoročně platil jen nájem obchodu a běžné výdaje rodiny. A v prosinci čekal až do posledního okamžiku – pak najednou rozeslal z účtu peníze na všechny strany a zaplatil povinné ručení, stavební spoření pro obě děti, životní pojistku a penzijní připojištění pro sebe i pro manželku.

„Posílat peníze každý měsíc by pro naši rodinu byla velká zátěž. Ke konci roku ale dám pokaždé dohromady tolik, že můžu všechno vyřešit najednou a bez starostí. Jenom si musím pamatovat, co je třeba zaplatit, a taky nesmím promeškat termín, jinak by mě to stálo ještě hodně navíc. Je to trochu stresující, ale já už jsem po letech zvyklý.“

Pan Hájek, i když není příliš prakticky založený, už dobře ví, co všechno si musí pohlídat – samozřejmě se mu několikrát stalo, že něco zaplatit zapomněl, a pak ho to mrzelo.

Víte to i vy?

Rady pana Erpéčka

Blíží se konec roku a s ním přichází vhodná chvíle na to, abyste si udělali pořádek i ve svých účtech a platbách. Spoříte si na penzi, platíte životní pojištění, máte uzavřenou smlouvu o stavebním spoření? Pak v prosinci zbystřete. Chcete-li v případě prvních dvou produktů uplatnit daňový bonus a svoje peníze zhodnotit, je nutné, aby byly na správných účtech ještě před koncem roku. Stejně tak i u stavebního spoření dohlédněte na to, abyste neprošvihli Silvestra, jinak se vám platba připíše na účet až v novém roce, a tím se zbytečně připravíte o příspěvek od státu.

Chcete si být jisti, že vaše peníze dorazí včas? Převod prostředků v rámci jedné banky je obvykle hotov během jednoho dne, v případě odlišných bankovních ústavů je pak potřeba počítat se třemi pracovními dny. Jelikož letos se vánoční svátky – a tedy i dny „bankovního klidu“ – protáhnou až do středy, nejlépe uděláte, vyřídíte-li veškeré nutné transakce už v pátek, ještě než vyrazíte na poslední nákupy.

A když už budete v placení, překontrolujte si ještě i pravidelné platby. Mnozí lidé totiž nastavují trvalé příkazy tak, že jim se změnou letopočtu skončí jejich platnost. Raději se přesvědčte, že i po Novém roce budou dál platby odcházet tam, kam mají, a to i patřičné částky.

***

O PROJEKTU Zodpovědně s penězi * projekt finančního vzdělávání Zodpovědně s penězi rozvíjí občanské sdružení AISIS a GE Money Bank * Pan Erpéčko – v příloze Peníze MF DNES se pravidelně setkáváte s radami pana Erpéčka (R. P. jako Zodpovědně s penězi) * v dnešním díle se dozvíte, co je třeba vyřídit ohledně osobních financí na konci roku www.rozumimepenezum.cz

„Zkontrolovat byste měli nejen to, jestli vám s koncem roku nepřestanou odcházet trvalé příkazy, ale i to, zda se od ledna nezmění jejich výše. Typicky se to děje u zálohových plateb na energie či bydlení obecně, tedy nákladů, které se pravidelně mění. A ti, kteří využívají dálnice, by neměli zapomenout na dálniční známku.“ Petr Gapko, GE Money Bank

Mladá fronta DNES | 18.12.2012 | Rubrika: Ekonomika – peníze | Strana: 5 | Autor: Lucie Horáčková

Předchozí článekSetkání klubových škol
Další článekwebinář: 10. 1. 2013

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Jak nenaletět ve směnárně

S nástupem dovolených přibývá lidí, kteří navštěvují směnárny, aby si v nich za české koruny koupili zahraniční měnu podle destinace jejich zahraniční dovolené. Není však samozřejmostí,...

Bitcoin pro začátečníky

Slova jako Bitcoin nebo kryptoměny jsou již zaběhlými pojmy ve světě financí. Pojďme se podívat, co se za nimi skrývá pohledem lajka a spíše...

Kam uložit rodinnou rezervu?

Jak proplouvat mezi produkty, které jsou dnes trendy na rodinnou rezervu? Jak a kam uložit peníze, které potřebujeme mít rychle k dispozici pro nečekané...