moneta logo
logo aisis

Jak poslat peníze bez znalosti čísla účtu

Od začátku roku 2023 nebude nutné k zasílání peněz někomu na bankovní účet znát číslo jeho bankovního účtu. Půjde o revoluci a zjednodušení provádění bezhotovostních plateb. Nově na místo čísla účtu bude stačit uvést telefonní číslo příjemce platby.

Vše bude možné díky registru, ve kterém budou spárovaná čísla bankovních účtů s mobilními čísly. K této službě se bude muset klient přihlásit prostřednictvím své banky. Zatím se celého projektu účastní devět bank.

Podobná služba funguje již ve více zemích světa například i v sousedním Slovensku. Nově vzniklý registr bude provozovat Česká národní banka, která zvažuje v případě úspěchu projektu dále párovat i další údaje k číslům účtů, jako je například emailová adresa. Na projektu s Českou národní bankou spolupracuje Česká bankovní asociace jako organizace, která je dobrovolným sdružením bank a stavebních spořitelen.

Celá nová služba párování čísel účtů s mobilním číslem se jmenuje platba na kontakt. Česká bankovní asociace prozatím neuvedla seznam bank zapojených do tohoto projektu.

Zdroj: www.cbaonline.cz

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Legislativní změny v penzijním spoření

Co přináší legislativní změny všem, kteří mají potřebu si připravit investice na stáří? Jak moc se změní státní příspěvky do penzijních fondů? Využíváte tohoto...

Legislativní změny ve stavebním spoření

Jak moc ovlivní legislativní změny přístup klientů k top oblíbenému spořicímu produktu se státní podporou? Jaký dopad má úsporný vládní balíček pro konsolidaci veřejných financí...

Platba pomocí telefonního čísla

V České republice začala fungovat služba, která umožňuje přijímat i posílat peníze bez znalosti čísla bankovního účtu. Nově k tomu postačí pouze telefonní číslo. Služba se...