moneta logo
logo aisis

Jak poslat peníze bez znalosti čísla účtu

Od začátku roku 2023 nebude nutné k zasílání peněz někomu na bankovní účet znát číslo jeho bankovního účtu. Půjde o revoluci a zjednodušení provádění bezhotovostních plateb. Nově na místo čísla účtu bude stačit uvést telefonní číslo příjemce platby.

Vše bude možné díky registru, ve kterém budou spárovaná čísla bankovních účtů s mobilními čísly. K této službě se bude muset klient přihlásit prostřednictvím své banky. Zatím se celého projektu účastní devět bank.

Podobná služba funguje již ve více zemích světa například i v sousedním Slovensku. Nově vzniklý registr bude provozovat Česká národní banka, která zvažuje v případě úspěchu projektu dále párovat i další údaje k číslům účtů, jako je například emailová adresa. Na projektu s Českou národní bankou spolupracuje Česká bankovní asociace jako organizace, která je dobrovolným sdružením bank a stavebních spořitelen.

Celá nová služba párování čísel účtů s mobilním číslem se jmenuje platba na kontakt. Česká bankovní asociace prozatím neuvedla seznam bank zapojených do tohoto projektu.

Zdroj: www.cbaonline.cz

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Projektové dny finanční gramotnosti pro žáky základních škol

Zdravíme všechny příznivce finanční gramotnosti! ...

Výběr z bankomatu pomocí QR kódu

V České republice začaly banky svým klientům nabízet službu, která umožňuje výběr z bankomatu bez toho, aniž by se člověk musel bankomatu dotknout. Celý proces je...

Porovnání výše mezd

Hrubá mzda za 2. čtvrtletí roku 2022 překročila téměř o sto korun hranici čtyřiceti tisíc korun. Dle statistiků však dvě třetiny zaměstnanců na tuto...