moneta logo
logo aisis

Jak poslat peníze bez znalosti čísla účtu

Od začátku roku 2023 nebude nutné k zasílání peněz někomu na bankovní účet znát číslo jeho bankovního účtu. Půjde o revoluci a zjednodušení provádění bezhotovostních plateb. Nově na místo čísla účtu bude stačit uvést telefonní číslo příjemce platby.

Vše bude možné díky registru, ve kterém budou spárovaná čísla bankovních účtů s mobilními čísly. K této službě se bude muset klient přihlásit prostřednictvím své banky. Zatím se celého projektu účastní devět bank.

Podobná služba funguje již ve více zemích světa například i v sousedním Slovensku. Nově vzniklý registr bude provozovat Česká národní banka, která zvažuje v případě úspěchu projektu dále párovat i další údaje k číslům účtů, jako je například emailová adresa. Na projektu s Českou národní bankou spolupracuje Česká bankovní asociace jako organizace, která je dobrovolným sdružením bank a stavebních spořitelen.

Celá nová služba párování čísel účtů s mobilním číslem se jmenuje platba na kontakt. Česká bankovní asociace prozatím neuvedla seznam bank zapojených do tohoto projektu.

Zdroj: www.cbaonline.cz

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

DIP nebo penzijko, jak se rozhodnout?

První pilíře důchodového systému v ČR nás nutí si najít vlastní cestu tvořit kapitál na stáří. Nabídka produktů se státní podporou je dnes mnohem širší...

Jirka vysvětluje věci

Jirka vysvětluje věci je YouTube kanál Jiřího Burýška, na kterém můžete najít pořad stejného názvu obsahující desítky dílů o délce od několika minut až...

Pojištění majetku – povodeň a záplava

V dnešním článku se budeme věnovat pojistným rizikům skrývajícím se pod pojmy povodeň a záplava. Toto téma si zaslouží zvýšenou pozornost kvůli stále častějším extrémním...