moneta logo
logo aisis

Inflace znehodnocuje vklady v bankách

V době vysoké inflace, kdy její meziroční výše v květnu překročila 14 %, chudnou občané České republiky každým dnem. Často se v této souvislosti mluví o tom, že mzdy rostou pomaleji než inflace a obyvatelé naší země si tak reálně koupí za své příjmy méně.

Mnohem větším problémem jsou však obrovské úspory na bankovních účtech včetně těch spořicích. Když už se Češi rozhodnou využívat finanční produkty, využívají hlavně stavební spoření. Tedy produkt, který je bez rizika. Ale ani ten inflaci neporáží.

Dospělý občan České republiky má v bance uloženo v průměru 350 tisíc Kč. Každý z nich při současné inflaci za poslední rok ztrácí 50 tisíc Kč. Přesně řečeno, pokud by si chtěl pořídit zboží a služby za své vklady v bance, musel by letos k jejich zaplacení přidat 50 tisíc Kč. Přepočteno na všechny dospělé obyvatele jsme za posledních dvanáct měsíců přišli díky inflaci o více než 434 miliard Kč.

Z výzkumů vyplývá, že 51 % občanů nemá žádné zkušenosti s investováním a své úspory má nejčastěji na bankovních účtech. Od mnoha z nich v současné době slýchán, jak je fajn, že skončila doba téměř nulových úrokových sazeb na spořicích účtech. Jsou spokojeni, i když při výběru toho nejlépe úročeného spořícího účtu reálně ztrácejí 10 %. Paradoxně v dobách se sazbami pod jedno procento a inflací pohybující se kolem dvou procent, přicházeli o mnohem méně a byli mnohem méně spokojeni.

 

Zdroje: www.cbaonline.cz, www.czso.cz, www.portu.cz

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Projektové dny finanční gramotnosti pro žáky základních škol

Zdravíme všechny příznivce finanční gramotnosti! ...

Výběr z bankomatu pomocí QR kódu

V České republice začaly banky svým klientům nabízet službu, která umožňuje výběr z bankomatu bez toho, aniž by se člověk musel bankomatu dotknout. Celý proces je...

Porovnání výše mezd

Hrubá mzda za 2. čtvrtletí roku 2022 překročila téměř o sto korun hranici čtyřiceti tisíc korun. Dle statistiků však dvě třetiny zaměstnanců na tuto...