moneta logo
logo aisis

Bedna na prachy – film

Společnost NETFLIX přišla v letošním roce s dokumentárním filmem Bedna na prachy v originále Get Smart with Money od režisérky Stephanie Soechtig.

Film je náhledem do života čtyř lidí a jejich domácností z různých vrstev společnosti od mladé servírky až po profesionálního hráče amerického fotbalu žijících v USA. Všechny je spojují těžkosti v oblasti osobních financí. Každého však jinak. Divák může během hodiny a půl prožít s těmito lidmi jeden rok jejich života pod vedením mentora, finančního poradce, který se snaží změnit jejich finanční návyky.

Díky filmu můžete zjistit, jaké příjmy a výdaje mají americké domácnosti, jaké mají finanční zlozvyky a životní cíle. Učitel může využít film při výuce finanční gramotnosti v různých vzdělávacích oblastech.

Z filmu lze vypíchnout v případě potřeby pouze jeden příběh a věnovat se jen jemu. V průběhu filmu se jednotlivé příběhy prolínají. Film je totiž rozdělen podle časové linie, nikoli na čtyři příběhy, které jdou po sobě.

Zajímavá může být diskuse se žáky, jak by se oni sami zachovali v kůži aktérů filmu a mají příležitost porovnat život v USA s životem v České republice. Film je možné zhlédnout v anglickém jazyce s českými titulky. Oficiální podtitul filmu zni: „Tihle lidi potřebují získat přehled nad svými penězi a splnit vytčené cíle. Finanční poradci se s nimi proto podělí o jednoduché tipy, jak míň utrácet a víc šetřit,“. Film ve své anotaci uvádí cílovou skupinu diváků ve věku 7+. Já bych osobně doporučil film ve výuce využít se žáky 8. až 9. ročníku základní školy a se středoškoláky.

Zdroj: www.netflix.com

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Projektový den Hospodaření domácnosti

Základním stavebním kamenem finanční spokojenosti je o umění správně hospodařit se svými penězi. Ministerstvo školství ve svých standardech finanční gramotnosti pro základní vzdělávání má...

Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2023

V rámci projektu Letní škola Rozumíme penězům vznikla publikace s názvem Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2023. Najdete v ní třináct metodických materiálů určených pro výuku žáků...

Inspirace pro výuku finanční gramotnosti 2022

V roce 2022 jsme v projektu Rozumíme penězům vytvořili publikaci s názvem Inspirace pro výuku finanční gramotnosti, která obsahuje sedmnáct metodických materiálů. Publikace vznikla jako výběr z...