moneta logo
logo aisis

Zapomeňte na šustění bankovek

Bezkontaktní platební karty si razí cestu světem a odsouvají hotovost do historie

Chlubit se naditou peněženkou se už moc nenosí. Nové bez kontaktní technologie totiž umožňují platit pomocí platebních karet, nálepek či chytrých mobilních telefonů mnohem pohodlněji, rychleji a bezpečněji než hotovostí. Lidé si na tento způsob placení rychle zvykli a nestydí se už kartou platit ani menší částky. Nezbývá, než aby bylo možné platit kartou všude. Pak už bude možná hotovost zbytečná.

Za penězi do muzea

Možná patříte i vy k lidem, které neodolatelně vzrušuje šustění bankovek. Tak si tento zvuk ještě chvíli užijte, protože není daleko chvíle, kdy lidé budou peníze vídat leda tak v muzeu.
Tisknout, distribuovat, počítat a hlídat pestrobarevné papírky různých hodnot je drahé a nepohodlné. Proto se vyvíjejí nové technologie, které umožňují platit bezhotovostně, rychleji a pohodlněji.
O výhodách moderních způsobů placení se dnes učí už i žáci, například v rámci projektu finančního vzděláváníRozumíme penězům“, který organizuje občanské sdružení AISIS s podporou GE Money Bank. Jistě není třeba zdůrazňovat, že generaci dětí, které už vyrostly
„s mobilem u ucha“, výuka finanční gramotnosti velmi baví.
Šlágrem posledních let jsou bezkontaktní platby.
V České republice je tato technologická novinka v provozu od roku 2011. O něco později dorazily bezkontaktní platební nálepky. Ty je možné nalepit na kterýkoli předmět, jenž nosíme u sebe, například na mobilní telefon nebo klíčenku. Pak už platba proběhne stejně jako při použití umělohmotné karty.
Nedlouho po té přišlo na řadu bezkontaktní placení mobilem, založené na spolupráci s mobilními operátory. Úplně bezkontaktně lze platit za zboží a služby při účtu do pěti set korun. Bezpečnostní kód známý pod zkratkou PIN se nezadává, platí se pouhým přiblížením karty, nálepky nebo telefonu k zařízení přizpůsobenému tomuto druhu placení. Operace trvá jednu až dvě sekundy. Pokud zájemce platí víc, příkaz je nutné potvrdit zadáním kódu PIN, což snižuje možnost zneužití při ztrátě karty.
Bezkontaktní platební nástroje mají stejnou úroveň ochrany jako obvyklé platební karty. Při bezkontaktní platbě je majitel nedává z ruky a sám kontroluje celou operaci. „Bezkontaktní placení se velmi rychle rozšířilo. Občané i obchodníci okamžitě pochopili jeho výhody. Počet míst, kde se dá platit bezkontaktně, proto prudce roste. Loni bylo v oběhu již 6,6 milionu bezkontaktních karet a majitelé zaplatili touto formou 108 miliard korun.
Očekáváme, že letos už bezkontaktní platby naprosto převáží,“ říká k tomu Pavel Jareš, projektový manažer GE Money Bank.

Zázračný přístroj

Jako mobilní bankovnictví se někdy označuje správa účtů prostřednictvím chytrého telefonu připojeného k internetu.
Největší výhodou je, že z účtu je možné platit ve kterékoli situaci na kterémkoli místě, přičemž není nutné mít u sebe počítač.
Z mobilního telefonu lze hradit nájemné, složenky, nákup na internetu nebo oběd v restauraci. Komfort placení touto formou se přitom neustále zvyšuje.
Rychlému šíření nových technologií napomáhá velká konkurence bank, které si dnes nemohou dovolit, aby v této oblasti zaostávaly.

Pražský deník | 15.6.2015 | Rubrika: Příloha – Moje peníze | Strana: 53 | Autor: SVĚTLANA RYSKOVÁ | Téma: GE Money – strategie, rozhovory, citace

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Pojištění majetku – povodeň a záplava

V dnešním článku se budeme věnovat pojistným rizikům skrývajícím se pod pojmy povodeň a záplava. Toto téma si zaslouží zvýšenou pozornost kvůli stále častějším extrémním...

Důležitost finančního plánu

Život nabízí mnoho radostných okamžiků, ale také nejistot a nečekaných událostí. Jak bychom měli reagovat na tyto proměnlivé situace z finančního hlediska? Jak efektivně...

Vývoj mezd v České republice

Průměrná mzda a medián Český statistický úřad vydal nejnovější statistiky v oblasti mezd. Průměrná mzda ve 4. čtvrtletí roku 2023 dosáhla výše 46 013 Kč, což v čistém...